سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: بررسی موضوعات و مسائل آبی در شورای اسلامی آذربایجان شرقی/میانگین پرشدگی سد‌های آذربایجان شرقی ٧٠ درصد است

بررسی موضوعات و مسائل آبی در شورای اسلامی آذربایجان شرقی/میانگین پرشدگی سد‌های آذربایجان شرقی ٧٠ درصد است

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با حضور در شورای اسلامی استان، ضمن تشریح وضعیت منابع آب و ارائه اقدامات انجام شده، موضوعات و مشکلات شهرستان را بررسی کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، یوسف غفارزاده در جلسه شورای اسلامی استان با بیان اینکه وضعیت بارش نسبت به سال گذشته و درازمدت بهتر است، گفت: بارندگی در استان بر اساس آمار تا امروز ٢۶ درصد نسبت به سال گذشته و ٩ درصد نیز نسبت به میانگین درازمدت افزایش پیدا کرده است.

وی با تشریح وضعیت منابع آب استان، اضافه کرد: میانگین پرشدگی سد‌های آذربایجان شرقی ٧٠ درصد است؛ درحالی که سال گذشته این شاخص در استان ۴۵ درصد بود.

وی با اشاره به پروژه‌های عظیم آبی استان، خاطرنشان کرد: سد قیز قلعه سی در چارچوب توافق پیشین ایران و جمهوری آذربایجان برای بهره‌برداری مشترک از منابع آبی رود ارس به بهره‌برداری رسید.

غفارزاده اضافه کرد: سد قیزقلعه سی سالانه ۲ میلیارد متر مکعب از آب رود ارس در سد خداآفرین را با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و محیط زیست تنظیم می‌کند و بهره‌برداری از آن به صورت مشترک اجرایی خواهد شد.

وی گفت: با بهره‌برداری از این سد امکان تامین آب به هنگام برای مصارف کشاورزی، شرب و بهره برداری حداکثری از آب رود ارس فراهم می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به پروژه بزرگ مخزن‌ ١٠٠ هزار مترمکعبی آب شرب تبریز، گفت: مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی آب شرب تبریز در بالاترین نقطه تبریز ساخته شده است تا آب به صورت ثقلی و بدون نیاز به پمپ انتقال یابد.

غفارزاده با بیان اینکه مخزن ١٠٠ هزار جزو پروژه‌های زیربنایی است، ادامه داد: مخزن و منبع‌های آبی در هر کلان‌شهر جزو سرمایه‌های اصلی است و با بهره‌برداری از این پروژه می‌توان گفت که این مخزن به تنهایی می‌تواند ۸ ساعت از آب شرب شهر تبریز را تامین کند.

وی همچنین در پایان با اشاره به پروژه رینک تبریز، خاطرنشان کرد: نبود رینک به دور کلانشهر تبریز، تامین آب شرب سال قبل را مشکل‌تر کرد؛ در حال حاضر رینک جنوبی شهر با ۲۶ کیلومتر مسافت به اتمام رسیده و در برنامه داریم تا رینک شرقی را به طول ١٨ کیلومتر تا پایان سال‌جاری به بهره‌برداری برسانیم.

غفارزاده در پایان به سوالات اعضای شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی که به ریاست شهرام دبیری برگزار شد، پاسخ داد.

کد خبر: 74159
  تاریخ خبر : 1403/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/10
 کاربر روابط عمومی
 74