سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: ۲۵ میلیون مترمکعب آب از سد گلورد وارد آب‌بندان‌های نکا و بهشهر شد

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران:

۲۵ میلیون مترمکعب آب از سد گلورد وارد آب‌بندان‌های نکا و بهشهر شد

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: 40 میلیون متر مکعب از آورد رودخانه نکارود در سال آبی جاری وارد مخزن سد گلورد شد که با رهاسازی 25 میلیون مترمکعب از این میزان اکنون 80 درصد حجم آب‌بندان‌های 2 شهرستان نکا و بهشهر پر شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، جواد دادویه امروز –پنجشنبه ۱۰ خرداد- اظهار کرد: سد گلورد هرچند که هنوز به طور کامل آبگیری نشد، اما نقش اثرگذاری در مهار سیلاب‌های نکارود و تأمین آب مورد نیاز کشتزارهای پایین‌دست این سد در شرق مازندران دارد.

وی افزود: با توجه به بارش‌های خوب چند ماه اخیر برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری مناسب از آورد نکارود انجام شد که افزایش ۱۰۶ درصدی ذخیره آب در آب‌بندان‌های ۲ شهرستان نکا و بهشهر را به دنبال داشت و ذخیره آب در این سازه‌های بومی مهار آب‌های سطحی را از ۱۵ میلیون مترمکعب در زمان مشابه پارسال به ۳۱ میلیون مترمکعب در حال حاضر افزایش داد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون مترمکعب از آورد ۴۰ میلیون مترمکعبی رودخانه نکارود در مخزن سد گلورد موجود است؛ ۲۵ میلیون مترمکعب دیگر نیز با رهاسازی و انتقال از طریق شبکه آبیاری و زهکشی گلورد، میزان آب موجود در آب‌بندان‌های نکا و بهشهر را به ۳۱ میلیون مترمکعب رسانده است.

دادویه با بیان این‌که ۴۴ آب‌بندان در شهرستان بهشهر و هفت آب‌بندان در شهرستان نکا در تأمین آب کشاورزی این ۲ شهرستان نقش دارند، گفت: مجموع حجم ذخیره آب این ۵۱ آب‌بندان ۳۸.۵ میلیون مترمکعب است که ۸۰ درصد از این ظرفیت در حال حاضر پر شده و نگرانی کشاورزان این ۲ شهرستان را برای آبیاری کشتزارها در هفته‌های پیش رو کمتر کرده است.

وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت مناسب ذخیره آب در آب‌بندان‌های این ۲ شهرستان که امسال نسبت به سال گذشته شاهد هستیم امیدواریم چالش‌های کشاورزان نیز با همراهی آن‌ها در رعایت مصرف و نوبت‌بندی‌ها طی ماه‌های پیش رو برای تأمین آب برطرف شود. برنامه‌ریزی برای مدیریت تأمین و توزیع آب در این منطقه با توجه به این‌که معمولا تنش آبی بیشتری نسبت به سایر نقاط استان دارد با دقت و حساسیت دنبال می‌شود تا شاهد کمترین تنش و چالش در بخش آب کشاورزی منطقه باشیم.

کد خبر: 74156
  تاریخ خبر : 1403/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/10
 مدیر روابط عمومی
 72