سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: انسداد 490 حلقه چاه غیرمجاز طی چهار سال در دشت ممنوعه اشتهارد

انسداد 490 حلقه چاه غیرمجاز طی چهار سال در دشت ممنوعه اشتهارد

مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد استان البرز اعلام کرد: طی چهار سال گذشته تاکنون در مجموع ۴۹۰ حلقه چاه در دشت ممنوعه اشتهارد شناسایی و مسدود شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، غلامرضا احمدی‌، با بیان این مطلب اظهار داشت: ۳۱ حلقه چاه غیرمجاز طی۲ ماه گذشته با هدف تنفس سفره‌های زیر زمینی و کنترل برداشت بی‌رویه آب در نواحی مسکونی و صنعتی  شهرستان اشتهارد شناسایی و مسدود شده است.

وی ادامه داد: از آنجا که دشت اشتهارد به‌علت فقر منابع آب زیرزمینی جزو دشت‌های بحرانی و ممنوعه کشور و استان البرز است، بنابراین طرح‌های حفاظتی و کنترلی برای صیانت از آب در این منطقه تشدید شده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد گفت: امسال شناسایی چاه‌های غیر مجاز در محدوده‌های صنعتی و مسکونی این شهرستان با جدیت دنبال می‌شود.

احمدی تاکید کرد: تلاش‌ها براین است تا با اجرای طرح‌های حفاظتی و تغذیه مصنوعی دشت‌ها، سفره‌های زیر زمینی اشتهارد از حالت بحرانی خارج شود.

وی افزود: برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های زیر زمینی اشتهارد طی دهه‌های گذشته سبب فقر شدید این منابع آبی شده که از سال ۱۳۹۹ طرح‌های کنترلی در اشتهارد به اجرا درآمده است.

وی یادآور شد:  شرکت آب منطقه‌ای البرز موفق شد در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار تعداد ۱۶۷حلقه چاه، در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۹حلقه چاه،‌در سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۱ حلقه چاه و در سال ۱۴۰۲ تعداد ۸۲ حلقه چاه غیرمجاز را  در این منطقه مسدود کند.

گفتنی است، شهرستان ۱۰۰ هزار نفری اشتهارد در جنوب غربی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

کد خبر: 74036
  تاریخ خبر : 1403/03/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/06
 عباس کیخایی
 36