پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: افزایش ۲۷ درصدی بارندگی‌های استان یزد نسبت به بلند مدت

در گفتگو با شبکه خبری آب ایران عنوان شد؛

افزایش ۲۷ درصدی بارندگی‌های استان یزد نسبت به بلند مدت

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد از افزایش ۲۷.۲ درصدی بارش‌های استان نسبت به متوسط دوره آماری بلند مدت خبر داد.

جواد محجوبی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران، اظهار کرد: در سال آبی جاری یعنی از ابتدای مهرماه ۱۴۰۲ تا امروز، ۱۰۹.۵ میلی‌متر بارندگی در سطح استان یزد رقم خورده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸.۶ درصد و نسبت به متوسط دوره آماری بلندمدت ۲۷.۲ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: این در حالی است که متوسط بارندگی کشور ۱۹۰ میلی‌متر بوده و استان یزد به لحاظ بارندگی رتبه ۲۷ را در بین ۳۱ استان داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد ادامه داد: تفت با ۲۵۳.۲  میلی‌متر و بافق با ۶۶.۲  میلی‌متر بیشترین و کمترین بارندگی را به خود اختصاص داده است؛ بیشترین آمار بارندگی در ایستگاه منشاد با  ۳۹۸ میلی‌متر ثبت شده و کمترین میزان نیز مرتبط به بافق بوده است.

محجوبی با اشاره به تاثیر بارش باران بر کاهش برداشت از سفره‌های زیرزمینی تصریح کرد: این بارش‌ها سبب پر شدن چشمه‌ها و قنوات می‌شود، اما نباید انتظار داشت که سبب بالا آمدن دائمی سطح آب شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد ابراز کرد: با وجود بارندگی‌های خوبی که اتفاق افتاده است به دلیل افت بالای کسر حجم مخازن تجمعی، اثرات این بارش‌ها به صورت موقت است.

وی گفت: در سطح استان یزد ۲۵ پروژه تغذیه مصنوعی با حجم ۲۷ میلیون مترمکعب وجود دارد که علاوه بر کنترل سیلاب، تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی را انجام می‌دهد. 

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد در پایان بر صیانت از سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از برداشت‌های بی رویه از آبخوان‌ها و اجرای برنامه سازگاری با کم آبی تاکید کرد.

 

کد خبر: 73331
  تاریخ خبر : 1403/02/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/05
 زهرا بقولی‌زاده
 108