دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: سدهای جنوب شرق کشور جریان ۲۱۰۰ مترمکعبی سیلاب در ثانیه را مهار کرد

مدیرکل مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:

سدهای جنوب شرق کشور جریان ۲۱۰۰ مترمکعبی سیلاب در ثانیه را مهار کرد

مدیرکل مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه سدهای منطقه بلوچستان بر اثر بارندگی‌های اخیر، جریانات آب با ورودی بیش از ۲۱۰۰ متر مکعب در ثانیه را مهار کردند، گفت: در همین راستا سد کهیر با آبگیری ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب در آستانه سرریز شدن قرار دارد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پاون، سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به آخرین وضعیت بارش‌های سیل‌آسا در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: بر اثر بارش‌های اخیر در این استان، سدهای خیرآباد و ماشکیدعلیا سرریز شدند، سد زیردان در آستانه سرریز قرار دارد، سد کهیر در حال سرریز شدن است و آبگیری مناسبی در سد پیشین صورت گرفته است.

وی افزود: نکته مهم اینکه پیش از بارندگی‌ها، بر اساس پیش‌بینی و برنامه‌ریزی صورت گرفته به منظور مدیریت و کنترل سیلاب در سدهای این استان به ویژه سدهای پیشین، خیرآباد و زیردان نسبت به رهاسازی بخشی از آب مخازن این سدها اقدامات لازم انجام شد.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در همین رابطه تصریح کرد: بر اساس مدیریت صورت گرفته، سدهای عنوان شده توانستند جریانات آب با ورودی بیش از ۲۱۰۰ متر مکعب در ثانیه را مهار کنند.

وی با بیان اینکه پیک سیلاب با ذخیره‌سازی آب در سد زیردان مهار شد، ادامه داد: پیش از این حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن سدکهیر خالی بود اما با توجه به شدت قابل توجه بارندگی‌ها و حجم بالای جریان آب، این سد در کنار مهار سیلاب‌های شدید، توانست ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیون مترمکعب آبگیری داشته باشد و اکنون در حال سرریز شدن است.

آقابیگی با تاکید بر اینکه، این امر با کاهش قابل ملاحظه خسارت به مناطق پایین دست همراه شد، اظهارکرد: بالاترین میزان بارندگی‌ها تا صبح امروز، چهارشنبه (۲۹ فروردین) در ایستگاه زرآباد (۲۷۰ میلی‌متر)، کنارک (۲۲۹ میلی‌متر)، شارک (۲۲۱ میلی‌متر) و چابهار (۱۳۱ میلی‌متر) در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از زمان وقوع بارندگی‌ها به ثبت رسید.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان خاطرنشان کرد: با بارش‌های صورت گرفته مشکل تامین آب همه شهرهای منطقه بلوچستان مرتفع شد.

کد خبر: 73161
  تاریخ خبر : 1403/01/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/29
 معصومه خداوردیان
 161