پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: افزایش 6.8 میلیون مترمکعبی حجم ذخایر سدهای استان مازندران

درپی بارش های اخیر اتفاق افتاد؛

افزایش 6.8 میلیون مترمکعبی حجم ذخایر سدهای استان مازندران

در پی بارش‌های اخیر حدود6.8 میلیون مترمکعب آب وارد مخزن سه سد شهید رجایی، گلورد و آیت اله صالحی مازندرانی شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای مازندران، فرهاد خلردی مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت با اعلام این خبر  اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون شاهد بارش ۴۳۳ میلیمتری هستیم که نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش و نسبت به دوره دراز مدت یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خلردی درباره میزان ذخیره آب ناشی از این بارندگی‌ها در سدهای استان گفت: بارندگی روزهای اخیر منجر به آورد ۳ میلیون مترمکعبی به سد شهیدرجایی و افزایش حجم آب ذخیره شده به ۷۱ میلیون مترمکعب شدکه معادل ۴۴ درصد از حجم مخزن این سد می‌باشد.

وی افزود: سد آیت اله صالحی مازندرانی نیز با آورد۲.۵میلیون مترمکعبی به میزان پرشدگی ۱۳۶ میلیون مترمکعب، معادل ۹۶ درصد از حجم مخزن رسیده است.

خلردی ادامه داد: سیلاب اخیر حدود ۱.۳ میلیون مترمکعب نیزذخیره در سد گلورد آورد داشت و تاکنون میزان ورودی به دشت تجن نیز معادل ۷.۳ میلیون مترمکعب بوده که از این میزان بخشی در آببندان حوزه تجن ذخیره شده و منجر به پرشدگی آببندان‌های این حوزه شد. بخشی صرف تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها و بخشی نیز به منظور ذخیره در آببندان های نکارود به آن حوزه هدایت گردید.

وی درخصوص وضعیت آورد رودخانه‌های استان نیز اظهار کرد: مجموع آورد رودخانه‌های مهم استان از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۱۷۰ میلیون مترمکعب می‌باشد که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش ولی نسبت به دوره درازمدت کاهش ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد که در این میان آورد رودخانه‌ هراز ناشی از سیلاب با دبی ورودی ۲۵ مترمکعب در ثانیه به ۱.۷ میلیون متر مکعب رسید که در آببندان ها ذخیره شد.

این مسئول در پایان تصریح کرد: با توجه به وضعیت ذخیره سدهای استان از هم استانی‌های عزیز درخواست داریم درخصوص مدیریت مصرف آب در حوزه‌های مختلف همراهی لازم  را داشته باشند.

کد خبر: 73067
  تاریخ خبر : 1403/01/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/25
 مدیر روابط عمومی
 64