پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: ذخایر سد‌های استان کرمان نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:

ذخایر سد‌های استان کرمان نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از کاهش ۱۵ درصدی پر بودن سد‌های استان کرمان علیرغم بارندگی‌های اخیر خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، حمید علیدادی سلیمانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان شامگاه چهارشنبه با اشاره به این که در حال حاضر چهار سد در حال بهره‌برداری جیرفت، شهید سلیمانی بافت، تنگوئیه سیرجان و نساء بم در استان کرمان وجود دارد گفت: درصد پر بودن سد‌های استان در حال حاضر ۲۳.۰۴ درصد است که در سال گذشته در همین زمان این میزان ۳۸.۱۰ درصد بود. 

وی با اشاره به این که میزان بارندگی در استان کرمان بر اساس داده‌های ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای کرمان نسبت به میانگین مشابه بلند مدت تا این تاریخ ۳۶.۷ درصد کاهش یافته است، اظهار داشت: میزان بارندگی بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌‎ای کرمان تا این تاریخ ۶۹.۶ میلیمتر است که میانگین مشابه بلند مدت تا این تاریخ ۱۰۹.۹ میلیمتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان تصریح کرد: کاهش حجم ذخیره سد‌ها به دلیل کاهش بارندگی در بالادست سد‌ها اتفاق افتاده است و بایستی با صرفه جویی و فرهنگ‌سازی عموم مردم را به کاهش مصرف و حفاظت از منابع ارزشمند آب تشویق کرد.

علیدادی سلیمانی افزود: درصد پر بودن سد‌های جیرفت، شهید سلیمانی بافت، تنگوئیه سیرجان و نساء بم به ترتیب ۲۶.۲۱، ۳۰.۴۰، ۱۰.۱۹ و ۱۸.۲۱ است. 

وی اظهار داشت: ضروری است کشاورزان پایین دست سد‌ها با اجرای شیوه‌های نوین آبیاری، کاهش سطح زیر کشت و تغییر الگوی کشت حداکثر همکاری را به منظور کاهش برداشت اجرایی کند.

کد خبر: 73054
  تاریخ خبر : 1403/01/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/25
 مهران ملامحمدی
 71