پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: سد زریوار مریوان سرریز شد

سد زریوار مریوان سرریز شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: با سرریز شدن سد زریوار با دبی 120 لیتر در ثانیه در فرورد ماه سال جاری، تعدا سدهای سرریز شده به هشت سد رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، آرش آریانژاد مدیرعامل این شرکت اظهار کرد: سد و دریاچه زریوار (زریبار) مریوان به علت بارش‌های مناسب روی داده در سال آبی جاری خصوصاً طی چند روز اخیر، از  ۲۳ فروردین ماه با دبی ۱۲۰ لیتر بر ثانیه سرریز کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان افزود: حجم نرمال سد زریوار ۶۴.۹۱ میلیون مترمکعب است و دبی ورودی این سد در حال حاضر ۵.۶۷ مترمکعب بر ثانیه است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۰.۲۳ بود.

آریانژاد ادامه داد: حجم ذخیره آب سد زریوار در مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۸۹ میلیون مترمکعب معادل ۵۲ درصد بود که خوشبختانه در پی بارش‌های مناسب اخیر سرریز این سد امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت پروردگار این هشتمین سد در استان کردستان است که طی چند ماه اخیر سرریز داشته و پیش از این نیز سدهای عباس آباد و سبدلو بانه، چراغ‌ویس سقز، گاران مریوان، زیویه کامیاران، قشلاق و آزاد سنندج، سرریز کرده‌اند.

آرش آریانژاد گفت: ۵ ایستگاه در استان بیشترین بارش را طی جبهه اخیر ثبت نموده که شامل: بانه ۴۸.۴ کامیاران ۴۷.۴ سنندج ۳۸.۷ قروه ۳۷.۳ سقز ۲۸.۵ و مریوان نیز ۲۳.۸ میلی‌متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه نمود: انتقال آب از بند انحرافی قزلچه‌سو در چندسال اخیر و اقدامات حفاظتی این شرکت در راستای انسداد چاه‌های غیرمجاز اطراف دریاچه، کنترل برداشت مستقیم آب از آن، حفاظت کیفی در راستای اهداف و برنامه‌های کارگروه نجات‌بخشی دریاچه زریوار با توجه به  بارندگی بیش از ۹۳۵ میلی‌متری از ابتدای سال آبی تاکنون، باعث بهبود وضعیت آن دریکسال اخیر شده و نهایتا منجر به سرریز طبیعی دریاچه شده و این امر سبب بالا بردن کیفیت آب در مسیر رودخانه خواهد شد.

گفتنی است، سد زریوار در سال ۱۳۷۴ برروی دریاچه موجود سد خاکی (دایک) احداث گردید که باعث افزایش حجم طبیعی دریاچه زریوار شد.

کد خبر: 73049
  تاریخ خبر : 1403/01/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/25
 مدیر روابط عمومی
 33