پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: نقش مهم مشارکت مردم و بخش خصوصی در اجرای به موقع پروژه‌های تأمین و توزیع آب

در نخستین جلسه کارگروه «تحقق شعار سال ۱۴۰۳» مطرح شد؛

نقش مهم مشارکت مردم و بخش خصوصی در اجرای به موقع پروژه‌های تأمین و توزیع آب

معاون تلفیق و تنظیم‌گری امور شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه بدون مشارکت مردم و بخش خصوصی اجرای پروژه‌های تأمین و توزیع آب بسیار زمانبر است، گفت: مشارکت واقعی آن است که مردم از ابتدای شکل‌گیری یک پروژه اعم از سازه‌ای و غیرسازه‌ای در مراحل تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا نقش‌آفرینی کنند.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری آب ایران، در پی نامگذاری سال جدید به عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردمی» از سوی مقام معظم رهبری، نخستین جلسه کارگروه «تحقق شعار سال ۱۴۰۳» روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ماه در شرکت مدیریت منابع آب ایران تشکیل شد.

این جلسه با هدف بررسی و تبیین راهبردها و سیاست‌های کلان وزارت نیرو و برنامه‌های پیشنهادی بخش آب کشور در راستای تحقق شعار سال با ریاست علیرضا الماسوندی معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت منابع آب ایران و با حضور جمعی از اعضای هیئت مدیره فدراسیون صنعت آب، رؤسای حوضه‌های آبریز کشور، نماینده شرکت آبفای کشور و دفاتر تخصصی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، الماسوندی نهادهای دولتی و بخش خصوصی را دو بال حکمرانی خوب توصیف کرد و اظهار داشت: مبحث مشارکت از برنامه چهارم مطرح بوده که البته بر جنبه‌های سازه‌ای تأکید داشت اما چندان مورد توجه قرار نگرفت به طوری که ما شاهد کمترین مشارکت بخش خصوصی و مردمی در بخش آب کشور بوده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به منظور رفع موانع در راستای تحقق برخی از برنامه‌ها، اصلاح قوانین و مقررات مرتبط را الزامی دانست.

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار امیدواری کردند که با نامگذاری سال ۱۴۰۳ به عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردمی» بخش آب کشور بتواند به مطالبه مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشاند.

وی تعریف درست از مفهوم مشارکت و حمایت‌های قانونی را از پایه‌های موفقیت تحقق شعار سال دانست و عنوان کرد: به مبحث مشارکت به منظور حکمرانی مطلوب باید نگاه جامعی داشت چرا که این موضوع باید تبدیل به فرهنگ و تولید و نیز تصحیح قوانین شود.

الماسوندی تأکید کرد: بدون مشارکت مردم و بخش خصوصی اجرای پروژه‌های تامین و توزیع آب بسیار زمانبر خواهد بود و در وضعیت کنونی با بودجه‌های دولتی اجرای پروژه‌های آبی امکان‌پذیر نیست.

معاون تلفیق و تنظیم‌گری امور شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مشارکت واقعی آن است که مردم از ابتدای شکل‌گیری یک پروژه اعم از سازه‌ای و غیرسازه‌ای در مراحل تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا نقش‌آفرینی کنند.

در ادامه این نشست اعضای جلسه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و جمع‌بندی لازم توسط رئیس جلسه به عمل آمد.

 

کد خبر: 73028
  تاریخ خبر : 1403/01/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/21
 معصومه خداوردیان
 310