یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: از کتاب «آب، جم و جمشید» رونمایی شد

در چهاردهمین نکوداشت روز جم؛

از کتاب «آب، جم و جمشید» رونمایی شد

در همایش پایانی چهاردهمین نکوداشت روز جم، از کتاب "آب، جم و جمشید" اثر محسن جواهری رونمایی شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای بوشهر، کتاب «آب، جم و جمشید» به عنوان اثری شاخص در حوزه سازه‌های آبی-تاریخی، به بررسی سیستم‌های باستانی ذخیره‌سازی، هدایت و  شهرستان جم می‌پردازد.

محسن جواهری نویسنده این اثر اظهار کرد: شهرستان جم در کنار دارا بودن از مواهبی از جمله پسکرانه بندر باستانی سیراف قطب انرژی و طبیعت بکر، گنجینه‌ای تمام عیار در حوزه سازه‌های باستانی آب در جهان است.

پژوهشگر پیشکسوت سازه‌های آبی-باستانی گفت: در شهرستان جم چندین سد بلند تاریخی وجود دارد که قدمت آن دوران ساسانی و ماقبل آن می‌رسد و این مورد در جهان قابل توجه است و باید به همگان معرفی شود.

جواهری افزود: این کتاب به بررسی سازه‌های آبی باستانی شهرستان جم می‌پردازد و از منظر فنی عملکرد این سازه‌ها را تشریح می‌کند و نشان می‌دهد چگونه نیاکان ما، از هیچ آب ساخته‌اند.

نویسنده کتاب آب، جم و جمشید گفت: سد "گلوکلات" به قدمت دوران ساسانی با ۱۵ متر ارتفاع جزو سدهای بلند محسوب می‌شود و با توجه به پیچیدگی سیستم آبگیری و سامانه‌های مربوط به آن، پتانسیل معرفی به اثری به عنوان میراث جهانی وجود دارد.

محسن جواهر خاطرنشان کرد: وقتی سد گلوکلات را در کنار مجوعه‌ای از آثار از جمله سد "دایو"، آسیاب آبی دایو، بندهای بالادست آن، گاو چاه‌های منطقه و بندهای خشکه چین بررسی می‌کنیم، متوجه عظمت این سامانه به هم پیوسته می‌شویم که در انتها منجر به تشکیل یک رودخانه کوچک در منطقه می‌شده است.

کارشناس ارشد سازه‌های آبی-باستانی با تقدیر از شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در زمینه حمایت از این کتاب پزوهشی اظهار کرد: جم سرشار از شگفتی‌ها است و امیدوارم با بررسی هرچه بیشتر این سازه‌ها، بتوانیم در کنار افتخار به داشته‌هایمان، بار علمی نسل جدید را نیز افزایش دهیم.

کد خبر: 72323
  تاریخ خبر : 1402/12/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/09
 روابط
 91