یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: پیشرفت 68درصدی ساماندهی مسیل‌های شهر بستک

پیشرفت 68درصدی ساماندهی مسیل‌های شهر بستک

معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: طرح ساماندهی مسیل‌های شهر بستک استان هرمزگان با پیشرفت 68 درصدی در حال اجرا است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان، محمد رنجبر معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای اظهار داشت: اجرای طرح ساماندهی مسیل‌های شهر بستک با هدف کنترل و انحراف سیلاب، احیاء مسیل‌های طبیعی در محدوده شهری و ساماندهی آنها با رویکرد سازگاری با مدیریت شهری با ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.

رنجبر در همین خصوص توضیح داد: در شرایط طبیعی چندین مسیل و آبراهه از ارتفاعات پیرامون شهر بستک به سمت شهر سراریز شده و از محدوده شهری عبور می‌کنند.

وی افزود: همچنین محدوده شهر بستک از سمت شمال و غرب تحت تأثیر سیلاب ناشی از رودخانه مخروط افکنه‌ای عبوری از حاشیه شهر است که در سال‌های اخیر با توسعه محدوده شهری، تصرفات گسترده‌ای در محدوده بستر و حریم آبراهه‌ها ایجاد شده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ادامه داد: همچنین با ایجاد سازه‌های تقاطعی نامناسب و تخلیه نخاله و زباله و ایجاد رسوب‌گذاری، ظرفیت مفید آبراهه‌ها کاهش یافته و در روند انتقال ایمن جریان سیلاب اختلال به وجود آمده که این موضوع خساراتی را موجب شده است.

وی یادآور شد: از طرفی با توسعه روزافزون مناطق داخل شهری و توسعه سطوح غیر قابل نفوذ، حجم تولید رواناب ناشی از بارندگی در محدوده شهری افزایش یافته که این موضوع نیز موجب ایجاد آبگرفتگی در نقاط مختلف شهر شده است.

رنجبر با اشاره به اینکه سه هدف اصلی در اجرای این طرح مورد نظر بوده است، تشریح کرد: ایمن‌سازی محدوده شهر بستک در برابر سیلاب، حفاظت و احیاء حدود بستر و حریم مسیل های شهری و جلوگیری از ایجاد تصرفات، ایجاد ظرفیت کافی جهت عبور ایمن سیلاب با اجرای طرح دیواره‌سازی مسیل‌ها مهمترین اهداف مورد نظر هستند.

وی گفت: برای دستیابی به این اهداف اجرای طرح دیواره سیلبند در طرفین مسیل شماره ۲ شهر بستک در بازه حد فاصل بلوار معلم تا محدوده پایین دانشگاه آزاد به طول تقریبی ۸۷۵ متر و اجرای پاشنه سنگی به طول تقریبی ۵۷۰ متر در دستور کار عملیاتی این طرح است.

کد خبر: 72310
  تاریخ خبر : 1402/12/08
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/08
 کارشناس روابط عمومی ۲
 62