یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: ضرورت توجه به اصلاح الگوی کشت و روش‌های نوین آبیاری

در نشست با بهره‌برداران و کشاورزان روستاهای گل تپه و بوغداکندی تأکید شد؛

ضرورت توجه به اصلاح الگوی کشت و روش‌های نوین آبیاری

در نشست هم اندیشی با جمعی از کشاورزان و بهره‌برداران روستاهای گل تپه و بوغداکندی شهرستان زنجان بر اصلاح الگوی کشت و استفاده از روش‌های نوین آبیاری تأکید شد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، کریم خدایی مدیرامورمنابع آب شهرستان زنجان، در این نشست درخصوص وضعیت کنونی منابع آب و خشکسالی حادث شده و راهکارهای مناسب جهت مدیریت و مصرف بهینه آب، شیوه‌های نوین آبیاری و همچنین کاشت محصولات با بهره‌وری زیاد و صرفه اقتصادی سازگار با محیط نکاتی را بیان کرد.

وی، همچنین به کاهش حجم بالای منابع آب سطحی استان و شهرستان و کاهش شدید منابع آب زیرزمینی و افت سطح ایستایی در منطقه اشاره کرد و ارائه راهکارهای مناسب کشت و آبیاری را مهم و اساسی دانست.

خدایی افزود: توسعه کشت­ گلخانه‌­ای می­‌تواند ضمن کاهش بسیار قابل توجه آب در بخش کشاورزی موجب افزایش راندمان تولید در سطح به میزان چشمگیر شود اما لازمه این کار افزایش دانش کشاورزان نسبت به تولید محصولات سالم است و تجربه نشان داده است که در جهان کشورهایی پیشرفته در این ارتباط بسیار موفق بوده­‌اند.

در ادامه، وطن دوست نیز بیان داشت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و از طرفی کاهش بارندگی و نزولات آسمانی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و سطحی موجب بحران آب شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان زنجان یکی از قطب‌های کشاورزی استان است، ادامه داد: کشاورزان با اصلاح الگوی کشت، استفاده از روش‌های نوین آبیاری و کمک به فرهنگ‌سازی در مصرف آب می‌توانند در بهره‌برداری آب مشارکت کنند.

در پایان کشاورزان و بهره‌برداران نظرات و پیشنهادات خود را جهت مصرف بهینه منابع آب روستاهای مذکور بیان کردند.

کد خبر: 72227
  تاریخ خبر : 1402/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/02
 کارشناس روابط عمومی
 112