یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: مصلح: مهار آب‌های سطحی ضرورت نخست استان است/ روستا: الگوی مصرف آب در کهگیلویه و بویراحمد باید اصلاح شود

در گردهمایی «مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت» در کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد:

مصلح: مهار آب‌های سطحی ضرورت نخست استان است/ روستا: الگوی مصرف آب در کهگیلویه و بویراحمد باید اصلاح شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: حجم عمده بارش‌های استان در فاصله چهار ماه از سال اتفاق می‌افتد که اگر فکری برای مهار آنها نشود، عملاً مدیریت منابع آب با چالش جدی مواجه می‌شود. بنابراین مهار آب در این استان، ضروری و اولویت نخست است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، نخستین گردهمایی «مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت» در استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط شرکت آب منطقه‌ای و با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان و با حضور محققین، پژوهشگران، اساتید و مدیران دستگاه‌های اجرایی استانی و شهرستانی در سالن آموزش و ترویج جهاد استان برگزار شد.

در این گردهمایی که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و تعدادی دیگر از مدیران و مسئولان استانی نیز حضور داشتند، آرش مصلح مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در فرآیند تولید و تأمین امنیت غذایی، کاهش وابستگی به خارج از کشور و ایجاد اشتغال مأموریت و همکاری مشترک دارند، اظهار داشت: معتقدم این همکاری و هماهنگی باید گسترده‌تر و بیشتر شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: بخش اعظم طرح‌های اجرا شده توسط این شرکت، ماهیت تأمین آب کشاورزی دارد و این رویه حمایتی، هماهنگ و افتخارآمیز ادامه خواهد داشت.

مصلح گفت: مدیریت آب (کشاورزی، شرب و صنعت) چه مدیریت سازه‌ای و چه غیرسازه‌ای آن، در فضاهایی همچون این گردهمایی و همایش‌ها و نشست‌ها می‌تواند انجام گیرد چرا که محققان و پژوهشگران و همچنین اساتید و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط، حضور می‌یابند و طبیعتاً هم‌اندیشی‌ها و بلکه مشورت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، کارگشاتر و متقن‌تر می‌شود.

وی اظهار داشت: بر همین اساس، شرکت آب منطقه‌ای استان آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و حضور موثر برای توسعه همه جانبه استان اعلام می‌دارد.

مصلح افزود: اصلاح الگوی کشت، یک موضوع مهم و تأثیرگذار است که می‌طلبد همت و تمرکز بیشتری نیز برای تدوین کارشناسانه و اجرایی شدن موثر آن داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در حوزه آب بعد از سفر مقام معظم رهبری، تحول خوبی رقم خورد و ماحصل آن سه سد در حال بهره‌برداری، چندین پروژه زهکشی، چندین تغذیه مصنوعی و ۶۱ پروژه در حال اجرا بوده که از پروژه‌های متعدد بخش کشاورزی، عشایر و آب و فاضلاب است.

وی خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم با تزریق یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بخش آب، توجه خوبی به طرح‌های آبی استان شده و پروژه‌هایی از جمله سد تنگ سرخ، سد سرپری، سد سقاوه، طرح عظیم آب‌رسانی به اراضی دهدشت غربی، بهمئی و چندین پروژه دیگر در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: با بهره‌برداری از آنها (به جز سد آبریز)، ۴۰ هزار هکتار اراضی دیم ما آبی می‌شوند، آب شرب ۸۰ درصد جمعیت استان سالم و پایدار می‌شود و آب صنایع ما تامین می‌شود.

مصلح گفت: طی بارندگی اخیر در ایستگاه باران سنجی سپیدار ۲۶۳ میلیمتر بارش را شاهد بودیم و در سال آبی جاری تاکنون نیز در ایستگاه باران‌سنجی طسوج نزدیک به ۶۰۰ میلیمتر بارش داشته‌ایم که وقتی به آمارهای کلانی همچون بارش‌های ۱۱ میلیارد متر مکعبی و ‌رواناب ‌های ۸.۵ میلیارد متر مکعبی این استان نگاه می‌کنیم، ضرورت مدیریت صحیح، کارآمد، به روز و آینده‌نگر بیشتر احساس می‌شود.

وی افزود: حجم عمده و اصلی این بارش‌ها در فاصله چهار ماه از سال اتفاق می‌افتد که اگر فکری برای مهار آنها نشود، عملاً مدیریت منابع آب با چالش جدی مواجه می‌شود و بنابراین احداث سازه‌‌ها و غیرسازه‌ها و مهار آب در این استان، ضروری و اولویت نخست است.

روستا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش با اشاره به اینکه آب از منابع اساسی توسعه جوامع انسانی است و باید به خوبی مدیریت شود و ارزش و اهمیت آن برای جامعه، روشن‌تر و ملموس‌تر شود، اظهار داشت: هر چه رویکرد ادارات و دستگاه‌های اجرایی، علمی‌تر و ارتباط با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بیشتر شود، منطقاً نتیجه بهتر و خطاها کمتر می‌شود.

وی سرانه الگوی مصرف آب در استان کهگیلویه و بویراحمد را بیشتر از میانگین کشور خواند و گفت: این امر باید اصلاح شود که طبیعتا لازم است تا بحث‌های آموزشی و آگاهی بخش به صورت گسترده‌تر و موثرتر مد نظر قرار گیرد.

شایان ذکر است، در پایان این گردهمایی و پس از ایراد سخنرانی برخی دیگر از مدیران استانی، محققان و اساتید، پنلی نیز جهت پرسش و پاسخ در خصوص موضوع منابع آب و اصلاح الگوی کشت کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

کد خبر: 72177
  تاریخ خبر : 1402/11/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/30
 مسئول روابط عمومی
 118