پنجشنبه, 6 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: مصرف برق چاه‌های کشاورزی خراسان شمالی 15 درصد کاهش یافت

مصرف برق چاه‌های کشاورزی خراسان شمالی 15 درصد کاهش یافت

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: مصرف برق چاه‌های کشاورزی استان طی چند ماه گذشته از سال آبی جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته به‌طور متوسط 15 درصد کاهش یافته است که بیشترین کاهش مصرف در دشت‌های ممنوع و بحرانی صفی‌آباد، بجنورد و سملقان با میانگین حدود 30 درصد کاهش بوده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، وحید واسطه در نشست شورای حفاظت منابع آب استان تصریح کرد: به تبعیت از کاهش مصرف برق، مصرف آب زیرزمینی از چاه‌های کشاورزی استان نیز در این مدت کاهش یافته است.

وی توضیح داد: با توجه به پایش انجام شده توسط کمیته مدیریت توامان آب و برق در استان، ۲۶۳ حلقه چاه در ۱۰ ماه گذشته در استان مشمول مصرف بیشتر برق بوده‌اند و شامل محدودیت مصرف برق شده و یا خواهند شد.

واسطه در مورد منابع آب سطحی استان نیز گفت: ذخایر سدهای این استان در مقایسه با سال گذشته در همین ایام، ۲۵ درصد کاهش یافته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با توجه به تداوم چهارمین سال خشک در استان، توجیه بیشتر کشاورزان استان و همکاری آنها برای مدیریت بهینه مصرف آب را تنها راهکار گذر از شرایط کنونی ذکر کرد.

کد خبر: 72170
  تاریخ خبر : 1402/11/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/30
 مدیر روابط عمومی
 85