پنجشنبه, 6 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: برگزاری نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی طرح داناب در فارس

برگزاری نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی طرح داناب در فارس

نشست هم اندیشی و کارگاه آموزشی ویژه مربیان میانی با همکاری آموزش و پرورش و میزبانی شرکت آب منطقه‌ای در سالن شهید ترکمان این شرکت برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای فارس، سیاوش بدری مدیرعامل این شرکت در نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی مربیان میانی طرح داناب، نکاتی در راستای ترسیم سیمای آب این استان بیان و بر اهمیت توجه به شیوههای مختلف مدیریت مصرف آب در سطوح مختلف تاکید کرد.

وی با یادآوری اینکه امروز تامین آب در جهان به یک چالش جدی بدل شده است افزود: وضعیت بارش در کشور ایران به دلیل قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک پایین‌تر از میانگین جهانی است، لذا همه مردم باید تمام تلاش خود را بر مدیریت مصرف گذاشته‌ تا بتوانیم خود را با وضعیت موجود سازگار کنیم.

بدری گفت: استان فارس ۹ سد در حال بهره‌برداری دارد و مجموع آب موجود در این سدها، حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب است که ۷۳۰ میلیون مترمکعب آن قابل استفاده می‌باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: مهم‌ترین راهکار در بحث مدیریت مصرف آب، اقدامات و برنامه‌های فرهنگی است؛ همچنین یکی از اثرگذارترین و زیرساختی‌ترین این برنامه‌ها، طرح ارتقاء سواد آبی یا همان "داناب" است که با محوریت آب منطقه‌ای و آموزش و پرورش دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: استان فارس با هماهنگی و همراهی خوب آموزش و پرورش و آب منطقه‌ای فارس، در اجرای طرح داناب سال تحصیلی گذشته امتیاز ۱۰۰ که بالاترین رتبه در کشور است را کسب کرده‌ است و با توجه به تداوم این همکاری و تلاش، امیدوار هستیم شاهد رشد و گسترش اثربخشی آن در سال تحصیلی جاری نیز باشیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس همچنین با یادآوری اینکه از امسال در این استان، علاوه بر مقاطع متوسطه اول و دوم، مقطع دوم ابتدایی نیز به طرح داناب اضافه شده است، گفت: هدف از این اقدام، بسط طرح داناب و ارتقاء سوادآبی و گسترش فرهنگسازی پیرامون مصرف بهینه آب بوده است.

در ادامه این جلسه، فرشید قاسمی، مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز طی سخنانی، به اهمیت فرهنگسازی در زمینه مصرف بهینه آب پرداخت و گفت: اهمیت آب و چگونگی مصرف آن را می‌توان در اذهان جامعه نهادینه کرد.

قاسمی، با اشاره به اینکه هر واژه و رفتاری که به بخش ناخودآگاه ذهن انسان راه یابد، ماندگار شده و منجر به تغییر شیوه و نگاه فرد خواهد شد، لذا بر لزوم ثبت واژه آب به عنوان یکی از عناصر اصلی حیات، در بخش ناخودآگاه ذهن با بهره‌گیری از توان معلمان تاکید کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس از فرهنگیان حاضر در این نشست خواست که علاوه بر دانش‌آموزان، مباحث مرتبط با طرح داناب را در مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلف برای والدین آن‌ها و دیگر گروه‌های جامعه، توضیح داده و تشریح کنند و در مسیر آگاه‌سازی و حساس سازی شهروندان نسبت به آب، کوشا باشند.

در ادامه نشست، کارگاه آموزشی پروژه داناب و گسترش سواد آبی توسط کارشناس شرکت مشاور آغاز شد و وضعیت منابع آب کشور و استان فارس و چگونگی آگاه سازی و فرهنگ سارزی در مصرف بهینه آب به منظور انتقال به دانش آموزان ارائه شد. 

در پایان سیاوش بهروز مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای، باروری ابرها و روش‌های مختلف انجام  آن و نیز ضریب تاثیر  بارور کردن ابر در افزایش بارش و زمان و مکان آن توضیحات مبسوطی ارائه داد .

جلسه پرسش و پاسخ برنامه انتهایی نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی طرح داناب بود و در خلال آن به تک تک سوالات دبیران پاسخ لازم داده شد.

لازم به ذکراست پروژه طرح ارتقاء سواد آبی (داناب) از سنوات گذشته با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش توسط شرکت‌های آب منطقه‌ای به منظور فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب برگزار شده است و نیز به صورت مستمر ادامه دارد.

کد خبر: 72167
  تاریخ خبر : 1402/11/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/30
 روابط عمومی
 92