یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: بازگشایی همه مسیل رودخانه‌های استان زنجان

براساس اولویت بندی انجام خواهد شد؛

بازگشایی همه مسیل رودخانه‌های استان زنجان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای زنجان در بازدید از مراحل بازگشایی رودخانه زنجانرود گفت: براساس مطالعات انجام شده بازگشایی همه مسیل‌های رودخانه‌های استان براساس اولویت بندی‌های صورت گرفته انجام خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای زنجان، بهنام نجفی با تاکید بر بازگشایی کلیه مسیل‌های طبیعی و سنتی رودخانه‌های استان طبق زمانبندی صورت گرفته، اظهارکرد: با توجه به مراحل اول و دوم مطالعات صورت گرفته بر روی حریم بستر رودخانه‌های استان، در مرحله نخست با مقیاس تعیین شده رودخانه‌های قزل‌اوزن و زنجانرود در دست بازگشایی و آزادسازی است و در مرحله دوم رودخانه‌های فرعی و کوچک را ساماندهی، لایروبی و آزاد سازی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به بارش‌های اخیر و احتمال سیلا‌ب شدن مسیل رودخانه‌های استان که این پدیده در سال‌های اخیر رخ داده، رعایت نکات ایمنی در حریم و بستر رودخانه‌ها به‌منظور جلوگیری از خسارات جانی و مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای زنجان تاکید کرد: در صورتی‌که حریم و بستر رودخانه و نکات ایمنی مرتبط به آن‌ها رعایت شود و خسارات جانی و مالی سیل  را می‌توان برای کشاورزان و بهره برداران  به‌طرز محسوسی کاهش داد.

کریم خدایی، مدیرامورمنابع آب زنجان نیز در این بازدید با اشاره به اینکه تاکنون حدود یک کیلومتر از این مسیل بازگشایی شده است گفت: این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌های آزادسازی مسیل رودخانه در استان است که از روستای سایان آغاز شده تا بالادست رودخانه زنجانرود ادامه دارد و در نهایت به رودخانه قزل اوزن سرازیر می‌شود.

شایان ذکر است، در ادامه حسام عزیزی کارشناس بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و وحید ندرخانلو کارشناس برنامه‌ریزی و بانک اطلاعات شرکت آب منطقه‌ای زنجان نیز توضیحات مبسوطی در خصوص روند اجرای بازگشایی مسیل رودخانه زنجانرود ارائه نمودند.
 

کد خبر: 72114
  تاریخ خبر : 1402/11/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/28
 کارشناس روابط عمومی
 72