جمعه, 11 اسفند 1402
مشروح خبر :: قطع برق چاه‌های کشاورزی که بیش از حدمجاز آب برداشت کردند

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان:

قطع برق چاه‌های کشاورزی که بیش از حدمجاز آب برداشت کردند

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: قطع برق آن دسته از چاه‌های کشاورزی که بر خلاف مقادیر مندرج در پروانه بهره‌برداری مصرف کرده‌اند، توسط شرکت توزیع برق قطع شده و شرکت سهامی آب منطقه‌ای در این خصوص اجازه ورود و تکلیفی نداشته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان، در جلسه‌ای که مدیرعامل شرکت، رئیس خانه اصناف، رئیس خانه کشاورز و کارشناسان جهاد کشاورزی هرمزگان حضور داشتند، موضوع طرح مدیریت توأمان آب و برق، نصب کنتور بر روی چاه‌های آب و مباحث مرتبط با طرح احیاء و تعادل بخشی مطرح و در خصوص آن مشورت‌های لازم صورت گرفت.

جمشید عیدانی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان در جریان برگزاری این نشست گفت: قوانین بالادستی حوزه آب، مسیر و تکلیف ما را به عنوان متولیان تأمین و مدیریت منابع آب در راستای توزیع عادلانه مشخص کرده است و فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی مردم، نصب کنتورهای هوشمند، تعدیل میزان برداشت از چاه‌های آب و مدیریت توأمان آب و برق از جمله این موارد است.

عیدانی ادامه داد: در حال حاضر مدیریت توأمان آب و برق به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت مصرف آب با پیگیری و تأکیدات ویژه وزیر نیرو، در یک هماهنگی و آمادگی کامل با صنعت برق کشور در حال اجرا است که صنعت آب را در مدیریت و حفاظت از منابع آبی، همراهی می‌کند.

وی تشریح کرد: طرح مدیریت توأمان آب و برق که از سوی وزارت نیرو به شرکت‌های تابعه ابلاغ شده، به دنبال به تعادل‌رساندن و مدیریت مصرف انرژی در چاه‌های آب است و با توجه به بررسی‌هایی که وزارت نیرو انجام داد، لیستی شامل حدود دو هزار حلقه چاه که دارای مصرف مازاد برق نسبت به مقدار مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری داشته‌اند، جهت تعیین تکلیف معرفی شدند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان در همین رابطه افزود: پس از بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی‌هایی که صورت گرفت تعداد اولیه به یک هزار و ۷۱ حلقه چاه که طی حداقل ۴ ماه از ۶ ماه اول سال جاری بیشتر از سهمیه انرژی مجاز ماهانه مصرف کرده‌اند، رسید تا نسبت به اجرای مراحل بعدی اقدامات لازم صورت گیرد.

عیدانی یادآورشد: متأسفانه برخی از کشاورزان به علت‌هایی نظیر مازاد برداشت آب برخلاف پروانه بهره‌برداری، استفاده از برق چاه برای سایر مصارف تخصیصی مثل خانه‌های کارگری، احداث گلخانه، ویلاسازی و همچنین مشکلات فنی نظیر عدم همخوانی منصوبات چاه و استهلاک قطعات مورد استفاده دچار اضافه مصرف برق نسبت به آن چیزی که در پروانه بهره‌برداری به آنها تعلق گرفته می‌شوند.

وی تشریح کرد: همه بهره‌برداران ما به طور یکسان مازاد مصرف انرژی نداشته‌اند؛ به نحوی که برخی به اندازه مورد انتظار مصرف کرده‌اند و برخی به اندازه ۱۳۰ درصد بیش از حد مجاز مصرف داشته‌اند که برای این افراد در قبض برق انتهای ماه، مازاد مصرف صورت گرفته و به مشترک اطلاع داده شده است. 

عیدانی خاطرنشان کرد: تعدادی دیگر که بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ درصد مقدار مجاز مازاد مصرف انرژی داشته‌اند، علاوه بر درج در قبض برق یک پیامک اخطار رعایت حد مجاز مصرف بر اساس پروانه بهره‌برداری ارسال خواهد شد که حتی تا این مقدار مصرف نیز در ارزیابی‌های نهایی قرار نگرفته و مورد بخشودگی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان ضمن بیان این نکته که برای همه کسانی که مازاد مصرف برق داشته‌اند پیامک اطلاع‌رسانی و هشدار ارسال شده است، تأکید کرد: گروه سوم که بیش از ۱۷۰ درصد حد مجاز مازاد مصرف انرژی دارند نیز مشروط به اینکه در ماه‌های قبل سال حداقل یک اخطار جهت رعایت به مشترک ارسال شده باشد، در پیامک بعدی اعلام می‌شود موظف است حداکثر ظرف دو هفته به شرکت آب منطقه‌ای مراجعه کند.

عیدانی افزود: پس از ارسال پیامک، به این بهره‌برداران فرصت داده شد تا اقدامات لازم را انجام دهند که متأسفانه برخی افراد موضوع را چندان جدی نگرفتند و قطع برق این دسته از چاه‌ها که بر خلاف مقادیر مندرج شده در پروانه بهره‌برداری مصرف کرده‌اند، توسط شرکت توزیع برق قطع شده و شرکت سهامی آب منطقه‌ای در این خصوص اجازه ورود و تکلیفی نداشته است.

وی در پایان یادآور شد: کشاورزان و بهره‌برداران عزیز باید توجه داشته باشند که برق تخصیص یافته به چاه بر اساس ویژگی‌های مندرج در پروانه است و صاحب چاه موظف است فقط بر اساس پروانه خود اقدام به بهره‌برداری و مصرف کند و مصارف خارج از آن تخلف محسوب می‌شوند.

کد خبر: 70447
  تاریخ خبر : 1402/09/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/14
 کارشناس روابط عمومی ۲
 36