جمعه, 29 تیر 1403
مشروح خبر :: دومین جلسه کمیته مدیریت بحران آب‌منطقه‌ای مازندران در سال جاری برگزار شد

دومین جلسه کمیته مدیریت بحران آب‌منطقه‌ای مازندران در سال جاری برگزار شد

دومین جلسه کمیته مدیریت بحران شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران در سال جاری با هدف بررسی برنامه‌های مدیریت منابع آبی و کاهش اثر خشکسالی برگزار شد و علاوه بر مرور اقدامات انجام شده، الزامات مورد نیاز توسط مدیران این شرکت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران، آخرین وضعیت اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آبی و مقابله با بحران خشکسالی سه‌شنبه 16 خرداد- با حضور مدیران و معاونان شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران در سالن جلسات این شرکت برگزار شد و اقدامات و رایزنی های لازم برای افزایش هماهنگی در مدیریت خشکسالی و کاهش تنشهای آبی در فصل زراعی جاری بررسی شد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران در این نشست با ارائه برخی آمارهای به روز شده منابع آبی استان در شرایط کنونی، گفت: طی ماه‌های اخیر اقدامات خوبی توسط همکاران ما برای مقابله با خشکسالی انجام شد که همچنان ادامه دارد. اما بخش اعظم استان درگیر خشکسالی بسیار شدید است و هنوز نسبت به سال قبل و دوره درازمدت با کاستی‌هایی در منابع آب استان مواجهیم.

مرتضی نبی‌زاده اظهار کرد: از مهر 1401 تا کنون در منطقه مرکزی استان 24 درصد و مناطق شرقی و غربی حدود 21 درصد کاهش بارندگی ثبت شد که مجموعا کاهش 23 درصدی میانگین بارندگی در استان را نشان می‌دهد. میانگین درازمدت بارندگی مازندران از ابتدای سال زراعی تا امروز 635 میلیمتر است، اما طی مدت مشابه سال زراعی جاری 318 میلیمتر بارندگی داشتیم. وی درباره آبدهی رودخانه‌های مازندران خاطرنشان کرد: امسال رودخانه‌های استان 927 میلیون متر مکعب آبدهی داشت که کمترین میزان آبدهی در 41 سال اخیر است و 57 درصد کاهش نسبت به دوره درازمدت و 44 درصد کاهش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

به گفته معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران درباره وضعیت منابع آب زیرزمینی هم گفت: طبق آمارهای موجود حجم آبخوان‌های ما 214 میلیون متر مکعب کاهش یافته است. نبی‌زاده درباره ذخایر سدها و آب‌بندان‌های استان نیز گفت: در حال ذخایر سدهای ما حاضر 141 میلیون متر مکعب است که نسبت به پارسال کاهش 41 درصدی را نشان می‌دهد. سد شهید رجایی به عنوان بزرگترین سد استان 72 درصد حجم خالی دارد و فعلا فقط 28 درصد آبگیری شده است. آب‌بندان‌های استان هم در حال حاضر 223 میلیون متر مکعب معادل 73 درصد ظرفیت‌ مجموع این سازه‌ها ذخیره دارند که 20 درصد کاهش ذخیره نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و پیش رو اظهار کرد: خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد بارندگی‌های مناسبی بودیم و طبق پیش‌بینی‌ها در روزهای آتی نیز بارش‌های خوبی خواهیم داشت. در این جلسه مجموع اقدامات اجرایی و اداری انجام شده برای مقابله با خشکسالی در فصل زراعی جاری مطرح شد و برنامه‌های در دست اجرا نیز مورد بررسی قرار گرفت.

کد خبر: 66649
  تاریخ خبر : 1402/03/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/16
 مدیر روابط عمومی
 186