پنجشنبه, 6 آبان 1400
مشروح خبر :: برای تکمیل پروژه سد عباس آباد بانه ۳۸۰ میلیارد ریال اعتبار، نیاز است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان:

برای تکمیل پروژه سد عباس آباد بانه ۳۸۰ میلیارد ریال اعتبار، نیاز است.

بهمن مرادنیا استاندار کردستان، بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان و برخی از مسئولان متولی حوزه آب از سد عباس آباد بانه بازدید بعمل آوردند

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، در این بازدید بهمن مرادنیا به خط انتقال آب سد عباس آباد به تصفیه خانه بوئین اشاره کرد و اظهار داشت:  این خط انتقال در حال انجام است و تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ متر از این مسیر لوله گذاری شده است.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: امسال ۳۱۸ میلیارد ریال و سال گذشته نیز ۱۱۷ میلیارد ریال اعتبار از منابع مختلف به پروژه خط انتقال آب بانه اختصاص یافته و امیدواریم با اتمام این خط انتقال مشکل آب شرب بانه تا پایان آبان ماه رفع شود.

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این بازدید گفت: کاهش بارندگی و نقص در خط انتقال و آب‌گیری سد عباس آباد موجب بروز مشکل کم آبی در بانه شده است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم امسال آخرین سال کم آبی در بانه باشد.

وی افزود: برای پیگیری حل مشکل کم آبی بانه مکاتباتی با وزیر نیرو انجام شده که با اقدامات صورت گرفته مشکل آب بانه تا ۲ ماه دیگر حل می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان در حاشیه بازدید استاندار کردستان از سد عباس آباد بانه و تصفیه خانه آب این شهرستان، عنوان کرد: برای بهره برداری کامل از سد عباس آباد ۳۸۰ میلیارد ریال، خط انتقال آب نیز ۱۸۰ میلیارد ریال و تصفیه خانه بانه نیز سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال ( ۳۷۰ میلیارد تومان) اعتبار نیاز است.

 آرش آریانژاد اضافه کرد: به زودی خط انتقال چهار هزار و ۵۰۰ متری نیز اجرا می شود که با اجرای این پروژه ها مشکل کم آبی شهر بانه برای همیشه حل می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان یادآور شد: به واسطه خشکسالی بی سابقه در ۵۰ سال گذشته حجم سدهای عباس آباد و سد بانه بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته و شرکت آب منطقه ای با کمترین تخصیص اعتبارات خط انتقال ۲ هزار و ۵۰۰ متری انجام داد.

وی با شاره به خط انتقال ۲۲ کیلومتری سد عباس آباد به تصفیه خانه بانه گفت: حدود ۱۷ هزار و۵۰۰ متر از این خط انتقال انجام شده و ادامه خط را نیز با توجه به تمهیدات انجام شده در چند روز آینده اجرا می شود.

 آریانژاد افزود: مشکل اصلی سد عباس آباد عدم تکمیل پرده آب بند است که پیمانکار همچنان در حال تکمیل این بخش است و در آبان ماه به پایان می رسد.

وی اضافه کرد: با اتمام پروژه پرده آب بند سد عباس آباد، عملا نیازی به آب سد بانه نداریم و آب شهر بانه از سد عباس آباد تامین می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان اظهار داشت: با اجرای خط انتقال ۲ هزار و ۵۰۰ متری سد عباس آباد به تصفیه خانه شماره ۲ بانه ۵۰ لیتر آب در هر ثانیه به آب شرب بانه اضافه می شود.

شهرستان بانه ۴۳ هزار مشترک آب دارد که شامل ۳۳ هزار مشترک شهری و ۱۰ هزار مشترک روستایی است و تعدادی دیگر از مردم آب مورد نیاز خود را از چاه و منابع دیگر تامین می کنند.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر در ۲۷۰ کیلومتری سنندج مرکز استان واقع شده است.

 

 

 

کد خبر: 54845
  تاریخ خبر : 1400/07/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/03
 مدیر روابط عمومی
 147
  ثبت دیدگاه