سه‌شنبه, 4 آبان 1400
مشروح خبر :: برگزاری جلسه کمیته منابع و مصارف آب کهگیلویه و بویراحمد

برگزاری جلسه کمیته منابع و مصارف آب کهگیلویه و بویراحمد

سومین جلسه کمیته منابع و مصارف اب کارگروه خشکسالی و سازگاری با کم آبی استان کهگیلویه و بویراحمد، با حضور اعضا و به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان در شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در این جلسه  آرش مصلح، مشاور مدیرعامل شرکت اب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد و دبیر داخلی کارگروه  با ارایه گزارشی از وضعیت بارندگی ها ، وضع موجود منابع آبی و همچنین شرایط کنونی سدها و دیگر تاسیسات آبی استان و با تاکید بر اجرای برنامه ها و طرح های در نظر گرفته شده جهت سازگاری با کم آبی، گفت: یقینا همت و توجه همگانی برای اجرای موفق تر و اثرگذار این برنامه ها، یک ضرورت است و در همین راستا، تشکیل به موقع جلسات این کمیته و تصویب مصوبات موثر و کارگشا نیز می تواند بسیار مفید باشد.

وی، افزود: وضعیت کم آبی و خشکسالی بوجود آمده، ممکن است به صورت درازمدت ادامه پیدا کند و به همین خاطر باید مدیریت آینده نگر با تکیه بر نگاه کارشناسانه به منظور پیشگیری  از برخی پیش آمدها، در اولویت کاری و برنامه ریزی همه دستگاهها و کارگروههای مرتبط قرار گیرد.

همچنین در این جلسه، آقای  مهندس  محمدی، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد، با تقدیر از تلاش اعضا و دغدغه مندی ای که نزد همه در خصوص وضعیت خشکسالی پیش آمده وجود دارد، گفت: باید برنامه های مصوب به درستی اجرا شود و یکی از این برنامه ها، الگوی کشت مناسب است که باید سطح آگاهی جمعی و در نتیجه انگیزه و تصمیم گیری برای اقدام صحیح در نزد بهره برداران از منابع آبی را بیشتر کنیم که در این زمینه می توان از پتانسیل رسانه و در راس آنها صدای و سیمای استان، بهره بیشتری برد.

وی، همچنین با اشاره به اینکه کارهای مربوط به سدهای تنگ سرخ، سد آبریز و سد سقاوه در حال انجام و پیگیری است، گفت: انشاله با بهره برداری از این سدها، بسیاری از مشکلات موجود رفع خواهد شد ولیکن تا آن موقع لازم است که برنامه ها و دستورالعمل های بالا دستی به درستی و با عنایت به شرایط اقلیمی اجرا شود که به خوبی از این بحرانهای آبی عبور کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: لازم است تا در خصوص تفکیک آب شرب از آب مورد استفاده برای فضای سبز، در سطح استان اقدامات گسترده تر و سریع تری صورت گیرد و حتی در بلوارها و بسیاری دیگر از فضاهای سبز، از کشت های کم آب بر و جایگزین برای کشت های پر آب بر همچون چمن، بهره برد.

در ادامه اقدامات صورت گرفته توسط اب منطقه ای  استان در سال ۱۴۰۰  از جمله پرو مسلوب المنفعه نمودن  چاههای غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند بر روی منابع ابی، رفع تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها، قطع برق متخلفین بهره برداری از منابع ابی، جلوگیری از کشت های پرمصرف در شبکه های آبیاری و.... در قالب گزارش کامل ارایه گردید.

در پایان، اعضا جلسه به بیان نظرات و مرور مصوبات جلسات قبل پرداخته و بر استمرار آنها تاکید نمودند.

کد خبر: 54004
  تاریخ خبر : 1400/05/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/24
 مسئول روابط عمومی
 379
  ثبت دیدگاه