پنجشنبه, 6 آبان 1400
مشروح خبر :: مدیریت مصرف مهمترین گام برای جلوگیری از تنش آبی است

در دیدار مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان با نماینده ولی فقیه در استان عنوان شد:

مدیریت مصرف مهمترین گام برای جلوگیری از تنش آبی است

نماینده ولی فقیه در استان در دیدارمدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان، گفت: جایگاه علمای دین برای بسط و گسترش آموزه های دینی مبتنی بر اعتدال و میانه روی در مدیریت مصرف و حفاظت از منابع آب جهت جلوگیری از تنش آبی، بسیار مهم است.

به گزارش شبکه خبری ‌آب ایران، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی در  این دیدار مهندس آرش آریانژاد، اظهار داشت: حفاظت و صیانت از منابع آب امری خداپسندانه و فرابخشی و تنها راه برون رفت از بحران خشکسالی مدیریت مصرف منابع آب  است.

در ادامه این نشست مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان با ارایه گزارشی از وضعیت منابع آب استان عنوان کرد: با توجه به کاهش 83 درصدی بارندگی فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، امسال به دلیل کاهش نزولات جوی با خشکسالی مواجه خواهیم شد، لذا باید ضمن مدیریت منابع آبی موجود، اقدامات مؤثری نیز در خصوص صرفه جویی به عمل آوریم تا بتوانیم از تنش آبی در استان جلوگیری نماییم.

وی همچنین اظهار داشت: تریبون روحانیون جایگاه ارزشمندی برای انعکاس دغدغه های مسئولان استانی است لذا استفاده از این ظرفیت جهت ترویج فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب، تاثیرات و بازخورد قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

 آریانژاد به بخشی از اقدامات شرکت آب منطقه ای کردستان در حوزه تعادل بخشی و مدیریت مصرف آب اشاره کرد و افزود: این شرکت در راستای صیانت از منابع آب استان، علاوه بر اجرای طرحهای احیاء و تعادل بخشی از ظرفیت گروه های گشت و بازرسی جهت برخورد با متخلفین بخش آب ، نصب کنتورهای هوشمند و اصلاح الگوی کشت نیز استفاده نموده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان در ادامه اظهار داشت: با توجه به وضعیت توپوگرافی استان عمده منابع آب در غرب و بیشترین دشتها در شرق کردستان واقع گردیده و براساس سند آمایش استان محور توسعه کشاورزی این استان در شرق، که با افت شدید منابع آب زیرزمینی مواجه هستیم واقع شده است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه وزارت نیرو پس از انقلاب با سرمایه گذاری بسیار زیادی شروع به مطالعه انتقال آب در داخل استان نمود که نمونه بارز آن انتقال بین حوضه ای سدهای آزاد و ژاوه می باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان ضمن اشاره به تامین آب شرب شهرستان سقز اضافه کرد: یکی از مطالبات بحق مردم شهرستان سقز در سنوات گذشته تامین آب شرب سالم و پایدار بود که با تلاشهای مجموعه آب منطقه ای کردستان یکی از مدرن ترین تصفیه خانه های کشور با تاسیسات و امکانات روز دنیا، سال گذشته در این شهرستان افتتاح گردید.

 آریانژاد در خاتمه این نشست به بحران خشکسالی در اواسط سال آبی اشاره نمود و عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی وزارت نیرو و مجموعه شرکت آب منطقه ای کردستان، تامین آب شرب پایدار است و این شرکت نیز در همین راستا اقدامات زیربنایی و مهمی را انجام داده است.

کد خبر: 51930
  تاریخ خبر : 1400/02/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/25
 مدیر روابط عمومی
 148
  ثبت دیدگاه