پنجشنبه, 6 آبان 1400
مشروح خبر :: 300 حلقه چاه غیرمجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد

300 حلقه چاه غیرمجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد "رسول فرهادی" اظهار داشت: سه هزار و ۳۳۸ حلقه چاه مجاز در این استان وجود دارد که سالانه ۲۵۲ میلیون متر مکعب آب از آنها برداشت می‌شود. وی افزود: مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز با هدف تحقق بخشیدن به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی استان صورت گرفته است. فرهادی ادامه داد: برداشت‌های فراتر از میزان مشخص در پروانه بهره‌برداری موجب افت سطح و کاهش کیفیت آب‌زیرزمینی می شود که این موضوع توسط شرکت آب منطقه‌ای رصد و با انجام اقدامات قانونی مانع از این برداشت‌ها می‌شود.

~مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال‌های اخیر ۳۰۰ چاه غیرمجاز در این استان با دستور قضایی پر شده که 9.25 میلیون متر مکعب در منابع آبی استان صرفه‌جویی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: رعایت نکردن الگوی مصرف آب توسط بهره‌برداران بخش کشاورزی از مواردی است که در صورت ادامه شاهد افت محسوس منابع آب زیرزمینی در دشت‌های استان خواهیم بود.
فرهادی ابراز داشت: اطلاع رسانی و آگاه سازی افکار عمومی، تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی و ایجاد تشکل‌های آب بران از پروژه‌هایی هستند که نقش مهمی در کنترل، نظارت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی دارند.

وی عنوان کرد: حفظ منابع آب زیرزمینی در قالب برنامه سازگاری با کم آبی در کهگیلویه و بویراحمد ضروری بوده و باید امانت‌دار خوبی در حفظ منابع آب برای نسل‌های آینده باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طرح احیا و تعادل بخشی از طرح های بسیار موفقی بوده که توسط وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران در حال اجراست و جلوگیری از افت در آبخوان‌ها یکی از اهداف مهم این طرح است.
به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد اجرای طرح نصب تجهیزات هوشمند روی چاه های کشاورزی در قالب تعادل بخشی با هدف نظارت بر فرایند مصرف آب چاه های کشاورزی و صیانت از منابع آب های زیرزمینی آغاز شد.
آرش مصلح افزود: برنامه های کاهش حفر چاه در استان اجرای پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی از قبیل اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی، نظارت گروه های صحرایی گشت و بازرسی، پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه‌های غیرمجاز و اجرای برنامه های عملیاتی سازگاری با کم آبی در استان است.
وی افزود: سالانه ۲۵۲ میلیون متر مکعب آب از چاه های مجاز این استان برداشت می‌شود.

 

کد خبر: 44617
  تاریخ خبر : 1399/06/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/06/13
 کارشناس
 147
  ثبت دیدگاه