پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: حضور مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی در سومین همایش بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

حضور مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی در سومین همایش بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران با همکاری انجمن برق‌آبی ایران، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مؤسسه تحقیقات توربوماشین دانشگاه تهران، با برگزاری میزگردی تخصصی مشتمل بر پنج سخنرانی، در سومین همایش بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر که طی روز‌های 17 و 18 مهرماه جاری در محل سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد، حضوری فعال داشت.

این همایش با حضور وزیر محترم نیرو افتتاح گردید. در میزگرد تخصصی "نیروگاه‌های برق‌آبی" پنج سخنرانی با عناوین ذیل ارائه شد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

  1. نیروگاه‌های برق‌آبی در ایران، نقش، جایگاه، اهداف و راهبردها
  2. برنامه بومی‌سازی نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک در ایران
  3. اثرات تغییر اقلیم در برنامه‌‌ریزی منابع آب نیروگاه‌های برق‌آبی
  4. ظرفیت‌های دانشگاهی کشور در زمینه نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک
  5. مزایای اقتصادی نیروگاه‌های برق‌آبی نسبت به سایر انواع انرژی در کشور

در خاتمه میزگرد، موارد زیر مورد تأکید قرار گرفت:

  • با توجه به دوره بازگشت سالانه رواناب در کشور، همه انواع نیروگاه‌های برق‌آبی (اعم از بزرگ، متوسط و کوچک) مشمول دسته‌بندی انرژی‌های تجدیدپذیر قرار می‌گیرند.
  • در حال حاضر بالغ بر 500 مگاوات نیروگاه برق‌آبی کوچک در کشور شناسایی گردیده است که از این مقدار، 43 ساختگاه با مجموع ظرفیت 120 مگاوات دارای مجوز گذر حجمی آب می‌باشد.
  • نیروگاه‌‌های تلمبه ذخیره‌ای بعنوان ذخیره‌کننده انرژی برق، دارای ویژگی منحصر بفرد هم‌افزایی با سایر انواع انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور می‌باشند. این نکته می‌بایست در اهداف توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور مدنظر قرار گیرد.
  • نیروگاه‌های برق‌آبی عملاً مصرف‌کننده منابع آب نیستند و آب عبوری از نیروگاه بدون هیچ‌گونه تغییر، مجدداً به چرخه طبیعی باز می‌گردد. از این نظر در مقایسه با انواع نیروگاه‌های گازی و فسیلی، از مزیت اقتصادی و زیست‌محیطی بالاتری برخوردار هستند.
  • به همت مراکز دانشگاهی، در حال حاضر زمینه‌ها و امکانات لازم بمنظور انجام عملیات تحقیق و توسعه و تجاری‌سازی نیروگاه‌های آبی مقیاس کوچک در کشور فراهم گردیده است.  
کد خبر: 30921
  تاریخ خبر : 1397/07/23
 کارشناس
 440