پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: 11 میلیون متر مکعب آب در شهرستان انار صرفه جویی شد

با همت امور منابع آب انار صورت گرفت

11 میلیون متر مکعب آب در شهرستان انار صرفه جویی شد

مدیر امور منابع آب انار گفت: در سه سال گذشته تعداد 47 حلقه چاه غیر مجاز پر و مسلوب المنفعه و تعداد 49 مورد چاههای دارای اضافه برداشت تقلیل آبدهی شده اند که حدود 11 میلیون متر مکعب صرفه جویی از این طریق حاصل شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمان، جلسه اطلاع  رسانی و هم اندیشی بحران آب شهرستان انار با حضور فرماندار، مدیر امور منابع آب، تعدادی از نمایندگان چاه های کشاورزی و مدیر جهاد کشاورزی در سالن پیامبر اعظم (ص) فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

در ابتدا مدیر امور آب شهرستان بصورت تصویری وضعیت منابع آب شهرستان و استان و همچنین راهکارهای برون رفت از بحران منابع آب را تشریح نمود و اظهار داشت: اداره منابع آب در سه سال گذشته تعداد 47 حلقه چاه غیر مجاز را پر و مسلوب المنفعه و تعداد 49 مورد چاههای دارای اضافه برداشت را تقلیل آبدهی نموده که بر همین اساس حدود 11 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب از این طریق حاصل شده است.

کاردوست افزود: تعداد 197 دستگاه کنتور بر روی چاه های شهرستان نصب شده که برای تعداد 143 مورد از این کنتورها کارت شارژ صادر گردیده است.

وی متذکر شد: پایداری کشاورزی و استمرار برداشت از منابع آب برای نسل آینده مستلزم همکاری بهره برداران منابع آب تا رسیدن به افت صفر سانتی متر است.

فرماندار شهرستان نیز بحران آب در استان و خصوصاً در دشت رفسنجان و انار را مهم بر شمرد و با توجه به محدود بودن منابع آب شیرین، تأمین آب شرب شهرهای استان را یکی از مشکلات عنوان کرد.

مهندس زهرودی با اشاره به مصرف 95 درصدی آب در بخش کشاورزی لزوم تغییر رویکرد بهره برداران از منابع آب را به سمت صنعت خواستار شد.

مدیر جهاد کشاورزی و رئیس خانه کشاورز نیز در خصوص مشکلات کشاورزان شهرستان و بحث امهال وام ها و خاموشی چاه های کشاورزی و نیاز تأمین منابع مالی جهت وام کشاورزان برای ساخت استخر نکاتی ارائه نمودند.

در نهایت جلسه پرسش و پاسخ با کشاورزان نیز برگزار گردید و کشاورزان نظرات و رویکردهای خود را در زمینه آب مطرح نمودند.

 

     

کد خبر: 30821
  تاریخ خبر : 1397/07/16
 کارشناس روابط عمومی
 306