شنبه, 9 بهمن 1400
مشروح خبر :: تبعات غیرقابل‌جبران با برداشت بی‌رویه از منابع آب

تبعات غیرقابل‌جبران با برداشت بی‌رویه از منابع آب

جلسه ساماندهی بهره‌برداری از منابع آب روستای میجان سفلی، با حضور جمعی از مدیران در محل فرمانداری این شهرستان تشکیل گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، جلسه ساماندهی بهره‌برداری از منابع آب روستای میجان سفلی، با حضور مدیر امور منابع آب جیرفت، بخشدار جبالبارز شمالی، اعضاء شورا، دهیار و معتمدین آن روستا در محل فرمانداری این شهرستان تشکیل گردید.

مدیر منابع آب جیرفت در این جلسه با اشاره به جایگاه آب در دین اسلام خاطرنشان کرد: با توجه به آیات و روایات قرآن که به اهمیت آب اشاره دارند وجود این ماده حیاتی که اولین آفریده خداوند است شرط حیات و ادامه بقا اشرف مخلوقات است.

حمید آذربیگ افزود: برای بهینه مصرف نمودن آن باید همه احساس مسئولیت نموده و تلاش نمایند. وی با تشریح وضعیت منابع آب و زمین‌شناسی منطقه عنوان کرد: این عقیده که با بارش نزولات جوی مجدداً سطح آب‌های زیرزمینی بالا می‌آید یک نگاه غیرعلمی است چراکه در اکثر مناطق به علت برداشت‌ها غیراصولی از منابع آب زیرزمینی حفره‌ها و خلل و فرج خاک خالی‌شده و باعث نشست لایه‌های زمین می‌شوند که این امر پدیده لوله زایی را به همراه دارد.

آذربیگ همچنین اضافه کرد: آب‌های فعلی اعم از سطحی و زیرزمینی همانند آخرین قطرات خون در بدن بی‌جان زمین هستند که باید با مشارکت کلیه مسئولین و مردم جهت بهینه مصرف نمودن آن و ادامه حیات از آن به نحو احسن بهره‌برداری به عمل آید.

وی با یادآوری این نکته که سوء مدیریت در منابع آب صدمات جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت خواستار همکاری همه بهره‌برداران منابع آب و ذینفعان جهت جلوگیری از اسراف آب و اجرای آبیاری نوین در مزارع شد.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب شهرستان افزود: جهت صیانت از منابع آب جلسه توجیهی دیگری با حضور کلیه بهره‌برداران و کشاورزان روستای میجان سفلی در محل آن روستا تشکیل خواهد گردید و در صورت عدم قطع انشعابات غیرمجاز انتقال آب، از طریق مراجع قضایی و قانونی با متخلفان برخورد خواهد شد.

قاسمی بخشدار جبالبارز شمالی هم با اشاره به تبعات ناشی از تضعیف منابع آب خواستار اجماع کشاورزان جهت اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار شد.

وی با اشاره به دمای بالا هوا و نوع بافت خاک عنوان کرد: به‌منظور جلوگیری از تبخیر و اتلاف آب کانال‌های عمومی می‌بایست مرمت و بهسازی شوند.

در پایان اعضاء شورا و معتمدین محلی نظرات خود را در خصوص نحوه استفاده از منابع آب اظهار داشتند و جهت هرگونه همکاری برای مدیریت آب، اعلام آمادگی نمودند.

کد خبر: 29134
  تاریخ خبر : 1397/04/12
 کارشناس روابط عمومی
 208