شنبه, 9 بهمن 1400
مشروح خبر :: سمینار طرح «امکان سنجی و طراحی بهینه سیستم ترکیبی انرژی های تجدیدپذیر جهت تامین برق مورد نیاز چاههای کشاورزی دشت اردبیل» برگزار شد

در راستای نشر و ترویج دستاوردهای تحقیقاتی؛

سمینار طرح «امکان سنجی و طراحی بهینه سیستم ترکیبی انرژی های تجدیدپذیر جهت تامین برق مورد نیاز چاههای کشاورزی دشت اردبیل» برگزار شد

با همت گروه تحقیقات کاربردی و حضور مدیران، کارشناسان و اعضای هیئت علمی مرتبط، سمینار طرح «امکان سنجی و طراحی بهینه سیستم ترکیبی انرژی های تجدیدپذیر جهت تامین برق مورد نیاز چاههای کشاورزی دشت اردبیل» برگزار شد.

انرژیهای تجدید پذیر در دهه های اخیر به طور وسیع در سطح دنیا مورد توجه قرار گرفته و در کشور نیز، وزارت نیرو با خرید انرژی تولیدی از منابع خورشیدی، بادی، برقابی و امثالهم به قیمت مناسب، حمایت از این فناوری ها را در دستور کار خود قرار داده است.

تجربیات مختلفی از کاربرد انرژیهای تجدید پذیر در بخش آب، آب و فاضلاب و کشاورزی در مناطق مختلف کشور به ثبت رسیده و در تحقیق حاضر نیز شرکت آب منطقه ای اردبیل به دنبال بومی سازی این فناوری در دشت اردبیل بوده است.

در این پروژه استفاده از دو منبع انرژی خورشیدی و بادی برای چاههای کشاورزی تعدادی از روستاهای مجاور ایستگاه هواشناسی فرودگاه اردبیل مورد مقایسه و امکانسنجی فنی و اقتصادی قرار گرفت و پس از تحلیل بیش از 2800 سناریو، انرژی بادی کنار گذاشته شد. نتایج نشان داد که بکار­گیری پنل 12 کیلووات به همراه 12 عدد باطری با هزینه کل 25343 دلار، بهترین ترکیب خواهد بود.

در ادامه هزینه کل سیستم انتخابی خورشیدی با هزینه توسعه شبکه فشار متوسط مقایسه شده و تاکید گردید که برای فواصل چاه تا شبکه توزیع زیر 1/69 کیلومتر بایستی کشاورز برق خود را از طریق احداث خط توزیع تامین و چنانچه فاصله چاه تا شبکه توزیع بالای 1/69 کیلومتر باشد گزینه بکار­گیری پنل خورشیدی 12 کیلووات بهترین و اقتصادی ترین گزینه خواهد بود.

همچنین با هدف کاهش هزینه تمام شده کل و کمک به توسعه تجدید­پذیرها و اقتصاد بخش کشاورزی، استراکچر سامانه خورشیدی را از حالت ثابت به دو محوره (ردیاب) تغییر داده شد و مشخص گردید که هزینه کل حدود 10 درصد کاهش پیدا می کند.

همچنین نتایج پروژه حاکی از آن است که تولید انرژی در برخی ساعات و روزهای سال بیشتر از مصرف بوده و در صورت نزدیکی چاه مورد نظر به شبکه توزیع، از طریق توسعه شبکه توسط سایر کشاورزان یا متقاضیان، این انرژی اضافی را می توان به وزارت نیرو (طرح خرید تضمینی برق از تولید کنندگان انرژی تجدیدپذیر) به فروش رسانده و سالانه رقم قابل توجهی کسب درآمد کرد. در نهایت به منظور فرهنگ سازیِ توسعه سیستم های تجدید پذیر در استان و مقایسه نتایج تحقیقاتی با میدانی، پیشنهاد شد نتایج پژوهش بصورت یک پایلوت در دشت اردبیل اجرا و مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

کد خبر: 29121
  تاریخ خبر : 1397/04/12
 رئیس اداره روابط عمومی
 217