سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: توافق ایران و آذربایجان در نصب ایستگاه‌های آنلاین در طول مسیر رودخانه ارس

توافق ایران و آذربایجان در نصب ایستگاه‌های آنلاین در طول مسیر رودخانه ارس

پنجاه و سومین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شد و ضمن برنامه‌ریزی برای پایش مصارف از رودخانه ارس، نصب ایستگاه‌های آنلاین در طول مسیر رودخانه مرز مشترک دو کشور مورد توافق قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، پنجاه‌و‌سومین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی ایران و آذربایجان برای بهره‌برداری مساوی از منابع آب و انرژی رودخانه ارس در سدهای ارس و میل مغان با حضور مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از هفتم تا دهم خرداد به منظور برنامه‌ریزی، ذخیره‌سازی و رهاسازی آب از سد ارس و میل و مغان برای سال‌آبی جاری در تبریز برگزار شد.

در این جلسه پایش مصارف رودخانه، تدقیق برنامه‌ریزی مصارف آب در طول مسیر و در میل و مغان مورد تاکید قرار گرفت؛ ضمنا به منظور کنترل و پایش و اندازه‌گیری جریان آب در طول مسیر رودخانه در مرز مشترک دو کشور، ایستگاه‌های آنلاین پیشنهادی مورد توافق قرار گرفت.

همچنین این اجلاس که به ریاست جبار وطن فدا، مدیرکل رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از طرف ایران و ذاکر قلی‌اف معاون شرکت سهامی آبیاری از طرف آذربایجان برگزار شد، با حضور و همراهی نمایندگان شرکت‌های آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل و نمایندگان جمهوری آذربایجان بود.

این گزارش می‌افزاید، از زمان آغاز بهره‌برداری از سد ارس و میل و مغان در ۵۶ سال اخیر، این جلسات به صورت مرتب در دو کشور و عموما در خردادماه هر سال برگزار و تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام می‌گیرد. 

کد خبر: 74148
  تاریخ خبر : 1403/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/12
 کاربر روابط عمومی
 128