سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: بهره‌مندی ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و ۸۶ درصد جمعیت روستایی ایران از آب شرب بهداشتی/ ارتقای توانمندی ایران در مدیریت رودخانه‌ها و سیلاب‌ها

در پیام وزیر نیرو به چهارمین کنفرانس آب بغداد مطرح شد؛

بهره‌مندی ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و ۸۶ درصد جمعیت روستایی ایران از آب شرب بهداشتی/ ارتقای توانمندی ایران در مدیریت رودخانه‌ها و سیلاب‌ها

وزیر نیرو در پیامی به چهارمین کنفرانس بین‌المللی آب بغداد، با اشاره به بهره‌مندی ۹۹.۹ درصدی جمعیت شهری و ۸۶ درصدی جمعیت روستایی از پوشش شبکه یا سیستم‌های تأمین آب شرب بهداشتی گفت: انتظار داریم تا سال ۲۰۳۰ درصد پوشش جمعیت روستایی را نیز به ۱۰۰ درصد برسانیم.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری آب ایران، چهارمین کنفرانس بین‌المللی آب بغداد روز یکشنبه ۹ با حضور وزرای آب و آبیاری کشورهای عراق، سوریه، مصر، تونس و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در پایتخت کشور عراق آغاز به کار کرد.

محمد جوان‌بخت معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز که یکی از میهمانان این کنفرانس بود، متن سخنرانی وزیر نیرو در کنفرانس بین‌المللی آب بغداد را در آیین افتتاحیه قرائت کرد. 

متن سخنرانی وزیر نیرو به این شرح است: 
و جَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ 
عالیجناب محمد شیاع السودانی، نخست وزیر محترم جمهوری عراق 
عالیجناب عون ذیاب عبدالله، وزیر محترم منابع آبی عراق 
عالیجنابان، وزرا و مقامات عالی کشورها و نهادهای بین‌المللی حاضر در کنفرانس
خانم‌ها، آقایان؛ 
اینجانب به عنوان معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، سخنرانی جناب آقای محرابیان وزیر محترم نیروی جمهوری اسلامی ایران را قرائت می‌کنم.

خداوند را شاکرم که همانند سال گذشته به نمایندگی از کشور جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین‌المللی آب بغداد که با تدبیر مسئولین بلندپایه جمهوری عراق و با هدف به اشتراک‌گذاری دانش، تکنولوژی و علوم روز دنیا برگزار می‌گردد، شرکت می‌کنم.

در ابتدا از دولت عراق و وزیر محترم منابع آب عراق و کلیه دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد بین‌المللی تشکر و قدردانی می‌کنم. 

در ابتدای صحبتم وظیفه خود می‌دانم به وقایع منطقه و خصوصاً جنایت انجام شده در حق مردم غزه اشاره کنم. مردم غزه در ۷ ماه گذشته تحت فشار شدیدترین جنایات ممکن از جمله کشتار کودکان، زنان، قطع آب و محاصره از سوی رژیمی بودند که نشان داده به هیچ تعهد اخلاقی و بین‌المللی پایبند نیست. 

البته حوادث اخیر مشخص کرد ماهیت این رژیم بدون حمایت آمریکا و کشورهای غربی مفهوم ندارد و تمامی دولت‌های حامی رژیم صهیونیستی حامی جنایت و کشتار هستند. ما با صدای رسا در کنار تمامی آزادی‌خواهان جهان توقف جنایت در غزه و بازگشت این سرزمین را به صاحبان اصلی آن فریاد می‌زنیم.

عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان؛ 
هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم (IPCC) در ششمین گزارش ارزیابی خود اعلام کرده که میانگین دمای جهانی در دوره ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نسبت به آغاز انقلاب صنعتی به میزان ۱,۰۹ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. 

در این میان کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران که بر روی کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار دارند، تغییرات به مراتب شدیدتری را تجربه می‌کنند. به گونه‌ای که متوسط سالانه نزولات جوی در کشور ما طی دهه گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است؛ به‌عنوان مثال اثرات این تغییرات در بررسی‌ها نشان می‌دهد که آبدهی رودخانه کرخه در جنوب غرب ایران در دوره ۲۰ ساله گذشته در ۴۵ درصد مواقع در یکی از طبقات بالای خشکسالی قرار داشته است.

بی‌شک مدیریت این شرایط بدون برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های صحیح و عاجل امکان‌پذیر نیست. در این ارتباط می‌توان به برنامه‌های سازگاری با تغییر اقلیم و خشکسالی، تحویل حجمی آب برای مصرف‌کنندگان کشاورزی، اصلاح سیستم‌های آبیاری بازچرخانی و استفاده مجدد از آب اشاره کرد.

در بخش آب شرب خوشبختانه توانسته‌ایم حتی با یک استاندارد سختگیرانه، ۹۹٫۹ درصد جمعیت شهری و ۸۶ درصد جمعیت روستایی خود را تحت پوشش شبکه یا سیستم‌های تأمین آب شرب بهداشتی قرار دهیم.

در حال حاضر با تشکیل شورای جهاد آبرسانی انتظار داریم تا سال ۲۰۳۰ درصد پوشش جمعیت روستایی را نیز همانند شهرها به ۱۰۰ درصد برسانیم.

برنامه‌ها و اقدامات در مدیریت رودخانه‌ها و سیلاب موجبات ارتقای توانمندی در این زمینه را فراهم آورده است. به عنوان مثال در سیلاب‌های اخیر مناطق جنوبی کشور که در مقایسه با مقادیر تاریخی بی‌سابقه بوده، موفق شدیم با کمترین خسارت این رخداد را پشت سر بگذاریم. 

در این خصوص در سه ماه پیش نیز یک کارگاه آموزشی با موضوع مدیریت جامع سیلاب (IFM) توسط مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری با همکاری یونسکو برگزار گردید که تجربیات همه کشورها از جمله عراق، عمان، سوریه و تعدادی دیگر از کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در این رویداد ارائه گردید.

حضار محترم، اعضای شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری حاضر در جلسه؛
در جریان برگزاری سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری یونسکو در تهران در ۲۳ فوریه ۲۰۲۳ مایلم ضمن تشکر از حضور عالیجناب عون ذیاب در اجلاس مذکور، به آگاهی شما برسانم که هشت پروژه مهم در راستای دهه بین‌المللی آب در دستور کار برنامه ۶ ساله این مرکز تا سال ۲۰۲۹ قرار گرفت که می‌تواند در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و حل و فصل مسائل و چالش‌های آبی نیز مؤثر باشند.

فرصت را مغتنم می‌شمارم و در اینجا از وزرای محترم و عضو شورای حکام که در اینجا حضور دارند برای شرکت در چهاردهمین اجلاس شورای حکام مرکز که مقرر است در پاییز ۲۰۲۴ در تهران برگزار شود، دعوت به عمل می‌آورم.

در انتهای صحبتم با توجه به تمرکز کنفرانس بر همکاری دو جانبه و مشارکت کشورها، لازم می‌دانم توجه شما را به پیشینه غنی و تاریخی معاهدات و مکانیزم‌ همکاری‌های آبی بین کشورهای منطقه جلب نمایم.

شایان ذکر است که کشور ما هم با کشورهای همسایه خود دارای معاهدات و تفاهمنامه‌های متعددی است که برخی از آنها نزدیک به ۸ دهه قدمت دارد؛ که از آن جمله می‌توان بـه قراردادها و موافقت‌نامه‌ها با کشور جمهوری عراق در مرزهای غربی اشاره نمود.

مجدداً از دولت جمهوری عراق که زمینه‌ساز برگزاری این رویداد مهم بوده است کمال تشکر را دارم. امیدوارم خداوند متعال همواره باران رحمت الهی را بر مردمان جهان و به‌خصوص منطقه خاورمیانه ارزانی نماید. 
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

 

کد خبر: 73451
  تاریخ خبر : 1403/02/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/19
 معصومه خداوردیان
 166