پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: همکاری ایران با تاجیکستان برای تهیه مدل هیدرولیکی تونل آب بر و انحراف سد راغون

همکاری ایران با تاجیکستان برای تهیه مدل هیدرولیکی تونل آب بر و انحراف سد راغون

در جلسه پیگیری بندهای مندرج در سند یادداشت تفاهم شانزدهمین کمیسیون همکاریی‌های مشترک ایران و تاجیکستان، اعزام نمایندگان موسسه تحقیقات آب به تاجیکستان برای تهیه مدل هیدرولیکی تونل آب بر و انحراف سد راغون مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش  شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای پیگیری بند‌های مندرج در سند یادداشت تفاهم شانزدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و تاجیکستان، جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، سازمان نقشه‌برداری، وزارت راه و شهرسازی، وزارت ورزش و جوانان، معاونت برق و انرژی، سازمان صدا و سیما، سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موسسه تحقیقات آب برگزار شد.

​در این جلسه در کنار طرح و بررسی موارد مختلف، پیشنهاداتی نیز جهت توسعه و گسترش روابط همکاری ایران و تاجیکستان در حوزه‌های مختلف ارائه شد.

از جمله موارد مورد بررسی می‌توان به رشد ۵۴ درصدی صادرات ایران به تاجیکستان  طی ۱۱ ماه اخیر (از ۱۴۹ میلیون دلار در سال گذشته به ۲۳۰ میلیون دلار)، آمادگی جهت تدوین نهایی پیش‌نویس تفاهم. نامه تکنولوژی‌های نو، آمادگی کشور تاجیکستان برای برگزاری هفته دوستی جوانان دو کشور در تاجیکستان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳،  برگزاری اولین نشست چهارجانبه در شهریور ماه امسال،   پیگیری ارتباط چهارجانبه با کشور‌های ثالث (ترکمنستان و ازبکستان)، وجود بازار مناسب در تاجیکستان به دلیل فرسودگی زیر ساخت‌ها و نیاز طرف تاجیک در اقلامی نظیر ترانسفورماتور و کنتور،  برگزاری سومین کمیته فنی گردشگری در ایران در سال ۱۴۰۳ و اعزام نمایندگان موسسه تحقیقات آب به تاجیکستان برای تهیه مدل هیدرولیکی تونل آب بر و انحراف سد راغون اشاره کرد.

همچنین تهیه گزارش شناسایی بازار برق تاجیکستان برای صدور خدمات فنی و مهندسی و صدور کالا و تجهیزات، پاسخ به درخواست طرف تاجیکی برای برگزاری دوره‌های آموزشی برق مورد درخواست و ارسال برنامه اجرایی برای برگزاری دوره‌های آموزشی مورد علاقه طرف تاجیکی با ذکر جزئیات به مرکز امور بین‌الملل وزارت نیرو از جمله پیشنهاداتی است در حوزه آب و برق مطرح شد.

کد خبر: 72703
  تاریخ خبر : 1402/12/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/27
 نرگس ناظمی‌نیا
 220