یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: نیازمند تشکیل دولت آب هستیم/ مدیریت منابع و مصرف شاه‌بیت اقدامات وزارت نیرو در تأمین آب است

معاون امور مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران:

نیازمند تشکیل دولت آب هستیم/ مدیریت منابع و مصرف شاه‌بیت اقدامات وزارت نیرو در تأمین آب است

معاون امور مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه کشور وارد چهارمین سال خشکسالی شده است، گفت: نیازمند تشکیل دولت آب هستیم که اعضای آن یکایک مردم هستند و همه باید در مدیریت مصرف آب کمک کنند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، مهدی دانشگر معاون امور مجامع، توسعه مدیریت و پشتیابی شرکت مدیریت منابع آب ایران در مراسم معارفه «حمید احسانی» سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به تغییر اقلیم میزان نزولات جوی در سطح کشور کاهش یافته و وضعیت منابع آبی امروز با چالش مواجه است.

وی با بیان اینکه کشور ایران در نیمه خشک جهان واقع شده است، افزود: این شرایط و خشکسالی‌های متناوب نیز سبب شده که امروز شرایط منابعی آبی در کشور پیچیده باشد و مدیریت این منابع نیازمند حمایت و همراهی همه است.

معاون امور مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران، خشکسالی‌های اخیر را بی‌سابقه خواند و اضافه کرد: موضوع آب یک موضوع فرا وزارتخانه‌ای و فراقوه‌ای است و همه دستگاه‌ها برای مدیریت آب باید همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.

دانشگر با بیان اینکه باید دولت آب تشکیل شود، گفت: اعضای این دولت یکایک مردم هستند و همه باید در مدیریت مصرف آب کمک کنند.

وی با اشاره به میزان بارندگی در استان سمنان اظهار داشت: سمنان سالانه ۱۲۰ میلیمتر بارش دارد و جزو کم بارش‌ترین استان‌های کشور بوده و شرایط ویژه‌ای دارد که در سه سال گذشته رکود خشک‌ترین استان‌ها را به ثبت رسانده است.

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه در استان سمنان اقدامات مطلوبی در زمینه حفاظت از منابع آبی انجام شده است، تصریح کرد: در این استان هیچ چاه غیرمجاز فعالی وجود ندارد.

دانشگر خاطرنشان کرد: در وزارت نیرو تمامی اقدامات انجام شده به لحاظ علمی و تکنولوژی منطبق با آخرین تکنولوژی‌ها است و از به روزترین روش‌ها استفاده می‌شود.

وی اضاه کرد: در زمینه مدیریت منابع آبی هر اقدامی مانند استفاده از آب‌های ژرف، مدیریت تؤمان آب و برق، انتقال آب از دریا، رصد آب‌های جاری و زیرزمینی، استفاده از آب‌های نامتعارف دریا و باروری ابرها انجام شده است.

دانشگر گفت: شاه‌بیت تمامی این اقدامات مدیریت منابع و مصرف است و اگر تمامی اقدامات سازه‌ای و غیرسازه‌ای انجام شود، اما مدیریت مصرف وجود نداشته باشد وضعیت رو به بهبود نخواهد بود.

معاون امور مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: باید مدیریت بهینه مصرف منابع آب به جد در دستور کار قرار گیرد و اگر به این مهم توجه نشود با مشکلات جدی‌تر در زمینه آب مواجه خواهیم بود.

دانشگر در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی از «محسن عسکری» رئیس پیشین هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: اقدامات انجام شده در این شرکت در بخش‌های مختلف قابل ملاحظه بوده و شرکت آب منطقه‌ای سمنان شرکت چالاک و بسیار منظمی است و این فعالیت و اقدامات کار مدیرعامل جدید را سخت‌تر می‌کند و باید این شکوفایی ادامه یابد.

کد خبر: 72360
  تاریخ خبر : 1402/12/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/11
 معصومه خداوردیان
 226