یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: میزان آب مورد نیاز استان در بخش‌های مختلف، بیش از دو برابر پتانسیل آب استان است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با حضور در میز خدمت استان:

میزان آب مورد نیاز استان در بخش‌های مختلف، بیش از دو برابر پتانسیل آب استان است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با حضور در میز خدمت شهرهای مختلف استان گفت: میزان آب مورد نیاز استان در بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب، بهداشت و صنعت و ... با احتساب روند افزایش جمعیت و مطابق مصرف فعلی بیش از دو برابر پتانسیل آب استان است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، ایرج حیدریان در میز خدمت شهرهای سرخنکلاته، رامیان، نگین شهر و ... با حضور استاندار گلستان، گفت: صرفه‌جویی در مصرف آب یکی از راه‌های کاهش فشار بر روی منابع آب زیرزمینی است.

وی اظهار کرد: آب قابل برنامه‌ریزی استان حدود ۱/۷ میلیارد مترمکعب است که حدود ۷۱۵ میلیون مترمکعب  آب سطحی و ۹۸۱ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی است؛ در برخی از سال‌ها که خشکسالی شدید است، با کاهش میزان بارندگی و افزایش تبخیر ممکن است ظرفیت بهره‌برداری آب استان از این مقدار نیز کمتر باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: با افزایش فشار بر روی منابع آب زیرزمینی به سبب خشکسالی‌های رخ داده در سال‌های گذشته، لازم است با مدیریت مصرف آب از این میزان فشار کم کنیم.

حیدریان تشریح کرد: میزان آب مورد نیاز استان در بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب، بهداشت و صنعت و ... با احتساب روند افزایش جمعیت و مطابق مصرف فعلی بیش از دو برابر پتانسیل آب استان است؛ لذا صرفه جویی آب در همه بخش‌ها به ویژه کشاورزی که بیش از ۸۰ درصد منابع آب استان در این حوزه مصرف می‌شود ضروری است.

وی تاکید کرد: باید با افزایش راندمان آبیاری، استفاده از روش‌های نوین آبیاری، رعایت الگوی کشت مصرف آب در بخش کشاورزی را مدیریت کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در خصوص چاه‌های کشاورزی، افزود : مطابق ضوابط و مقررات،‌ کشاورزانی که بر روی چاه‌های خود کنتورهای هوشمند نصب کرده‌اند، می‌توانند پروانه بهره‌برداری خود را هر سه سال و مابقی کشاورزان نیز باید سالانه پروانه بهره‌برداری خود را تمدید نمایند.

کد خبر: 72279
  تاریخ خبر : 1402/12/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/07
 روابط عمومی
 37