یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: ۱۳ میلیون متر مکعب صرفه جویی با انسداد 622 چاه در کبودراهنگ

به همت شرکت آب منطقه‌ای همدان انجام شد؛

۱۳ میلیون متر مکعب صرفه جویی با انسداد 622 چاه در کبودراهنگ

مدیر منابع آب شهرستان کبودراهنگ خبر داد: از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۶۲۲ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان کبودراهنگ با حجم آب صرفه جویی شده ۱۳ میلیون متر مکعب مسدود شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت اب منطقه‌ای همدان، هادی خضریان با بیان این‌که در سه سال گذشته خشک‌سالی باعث کاهش ذخیره منابع اب در شهرستان کبودراهنگ شده است، گفت: با وجود کاهش بارندگی در شهرستان در تامین آب جهت مصارف مختلف هیچ خللی ایجاد نشده است.

وی افزود: از سال ۱۴۰۰ تاکنون با انسداد ۶۲۲ حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان از مصرف آب بیش از ۱۳ میلیون و ۱۹۸ هزار مترمکعب آب جلوگیری شده است.

 خضریان عمق انسداد این تعداد چاه غیرمجاز را تقریبا ۱۸ کیلومتر دانست و افزود: تعداد انسداد چاه‌های غیرمجاز در سال جاری ۱۵۲ حلقه می‌باشد که با انسداد این تعداد چاه در شهرستان ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار متر مکعب در مصرف آب زیرزمینی شهرستان با عمق انسداد ۳۵۹۰ متر جلوگیری شده است.

وی با بیان این‌که تامین آب شرب خط قرمز وزارت نیرو می باشد، ادامه داد: با توجه به خشک‌سالی‌های حادث شده، ۱۱۸ حلقه از تعداد چاه‌های مسدود شده از سال ۱۴۰۰ تاکنون، چاه های غیر مجازی بودند که در شعاع ۱۰۰۰ متری از چاه‌های تامین کننده آب شرب در شهر و روستا وجود داشت که با دستور قضایی و خارج از نوبت مسدود شد.

خضریان افزود : نصب کنتور در شهرستان با قدرت ادامه دارد و در سال جاری ۵۷ حلقه چاه مجاز در شهرستان کبودراهنگ به انواع کنتور مجهز شده اند تا میزان برداشت و حفاظت از منابع آب زیرزمینی کنترل شود.

وی با بیان این‌که تسهیلات کم بهره لازم برای نصب کنتور از طریق شعب بانک مهر ایران در اختیار کشاورزان قرار داده می شود گفت: با تفاهم نامه‌ای که بین شرکت آب منطقه‌ای استان با بانک مهر ایران منعقد شده کشاورزان در اسرع وقت جهت نصب کنتور اقدام کنند و از این مزایا استفاده کنند.

خضریان تصریح کرد: از سال ۱۴۰۰ تاکنون پروانه ۳۱۴ حلقه مجاز در شهرستان اصلاح و تعدیل شده است و تا پایان سال حدود ۲۰۰ مورد دیگر به این تعداد اضافه خواهد شد.

کد خبر: 72242
  تاریخ خبر : 1402/12/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/05
 علی
 46