جمعه, 11 اسفند 1402
مشروح خبر :: ۲۰۰ حلقه قنات در گناباد خشک شد

فرماندار شهرستان گناباد:

۲۰۰ حلقه قنات در گناباد خشک شد

خشکسالی و کمبود بارندگی در سال‌های گذشته یک سوم قنات‌های شهرستان گناباد را خشک کرده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، گناباد کانون قنات‌ها است و قنات قصبه گناباد شهرت جهانی دارد. رضا نصیری فرماندار شهرستان گناباد در دیدار با عطاءالله ابراهیمی رئیس پژوهشکده خاک و آبخیزداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور گفت: خشکسالی و کمبود بارندگی در سال‌های گذشته در این شهرستان باعث شده از ۶۰۰ دهنه قنات در گناباد ۲۰۰ دهنه قنات خشک شود یا در آستانه خشک شدن قرار گیرد.

نصیری همچنین گفت: ذخیره آب‌های زیرزمینی در این شهرستان و از جمله بخش مرکزی و پسکلوت روز به روز بیشتر می‌شود.

وی بر اهمیت عملیات آبخیزداری تاکید کرد و گفت: با وجود آنکه آبخیزداری سیاهکوه مربوط به منطقه گناباد است، کد اعتباری آن در سال‌های گذشته به شهرهای همجوار اختصاص یافته است.

فرماندار گناباد خسارت هزار و ۷۰  میلیارد ریالی سیلاب ۲ سال پیش به بخش کشاورزی، چاه‌های آب و جاده‌های گناباد را یادآور شد و اجرای طرح آبخیزداری شهید سبحانی را از اقدامات موثر برای کاهش خسارت‌های سیلاب در این شهرستان ذکر کرد.

براساس این گزارش، عطاالله ابراهیمی رئیس پژوهشکده خاک و آبخیزداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور نیز در این دیدار گفت: بحران آب از بزرگترین چالش‌های کشورمان است که نه تنها بخش های کشاورزی، صنعت و شرب بلکه حیات سرزمینی ما را تهدید می‌کند‌.

وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری راهکار مهمی برای کاستن از چالش کمبود منابع آبی است.

 ابراهیمی گفت: مطالعات نشان می‌دهد که با اجرای آبخیزداری در هر هکتار می‌توان حدود هزار مترمکعب آب را به سفره‌های زیرزمینی هدایت کرد.

کد خبر: 70434
  تاریخ خبر : 1402/09/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/13
 کارشناس روابط عمومی
 92