سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: یک چهارم مقالات نشریه بین‌المللی آبیاری و زهکشی به قلم متخصصان ایرانی است

یک چهارم مقالات نشریه بین‌المللی آبیاری و زهکشی به قلم متخصصان ایرانی است

در سه سال گذشته ۳۰۰ مقاله در نشریه بین‌المللی آبیاری و زهکشی چاپ شده است که ۷۱ مقاله معادل حدود یک چهارم مقالات منتشر شده در این نشریه تخصصی، به قلم متخصصان ایرانی نوشته و چاپ شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی به منظور ترویج اقدامات نوآورانه و تبادل تجربیات در سطح بین‌المللی در عرصه مدیریت مصرف آب کشاورزی و بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی، هر ساله اقدام به انتشار نشریه‌ای با عنوان «نشریه تخصصی آبیاری و زهکشی» می‌کند.

هر سال ۵ شماره از این نشریه منتشر می‌شود که در تهیه محتوای علمی و فنی در سطح بین‌المللی، پژوهشگران ایرانی نقش حائز اهمیتی دارند.

کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران یکی از اعضای فعال کمیسیون بین‌المللی مذکور است که در زمینه توسعه علوم و فنون آبیاری و زهکشی در کشور طی سال‌های اخیر ده‌ها کتاب و نشریه منتشر کرده است.

در هر شماره از نشریه تخصصی بین‌المللی آبیاری و زهکشی، ۲۰ مقاله منتشر می‌شود که با احتساب ۵ بار انتشار در هر سال، حدود یکصد مقاله در سال در این نشریه به چاپ می‌رسد.

در سه سال گذشته ۳۰۰ مقاله در این نشریه چاپ شده است که ۷۱ مقاله آن توسط اندیشمندان ایرانی به نگارش درآمده است. این یعنی حدود یک چهارم مقالات این نشریه بین‌المللی طی سه سال اخیر، به قلم متخصصان ایرانی نوشته و چاپ شده است.

ایران با دارا بودن حدود ۸.۵ میلیون هکتار اراضی آبی، پنجمین کشور جهان از لحاظ بیشترین سطح زیرکشت آبی بعد از کشورهای چین، هند، آمریکا و پاکستان است و با در نظر گرفتن جمعیت کشورمان، سهم یک چهارم در تولید محتوای علمی در نشریه بین‌المللی آبیاری و زهکشی ستودنی است.

گفتنی است، ۷۸ کشور دنیا عضو کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی هستند که دبیرخانه آن در دهلی‌نو مستقر است. کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران نیز از سال ۱۳۴۷ تأسیس شده و در حال فعالیت است.

کد خبر: 68881
  تاریخ خبر : 1402/07/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/07/16
 علی پورخیری
 591