چهارشنبه, 5 مهر 1402
مشروح خبر :: ظرفیت ذخیره سازی ۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب در استان البرز فراهم شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز:

ظرفیت ذخیره سازی ۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب در استان البرز فراهم شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد: با اجرای پنج پروژه تغذیه مصنوعی، ظرفیت مهار و ذخیره سازی ۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب و آب سطحی در این استان فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان البرز"داود نجفیان"   مدیر عامل شرکت با بیان این مطلب افزود: این پروژه‌ها در دشت‌های فردیس، کرج، کردان، فشند و هشتگرد اجرا شده و اکنون به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
وی یادآور شد: پروژه دشت فردیس ۵۵ میلیون مترمکعب، هشتگرد با ۱۵ میلیون متر مکعب و کردان با ۱۲ میلیون مترمکعب بیشترین ذخیره سازی را دارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز ادامه داد: اجرای این پروژه‌ها نقش اساسی در مهار سیلاب‌ها و تقویت سفره‌های آب زیر زمینی استان را دارد.
وی با بیان اینکه برداشت‌های بی رویه از منابع آب سطحی و زیر زمینی البرز سبب فقر سفره‌های زیر زمینی شده است، افزود: بر همین اساس شرکت آب منطقه‌ای البرز در سال‌های اخیر برای نجات این سفره‌ها اجرای پروژه‌های تغذیه مصنوعی دشت‌های استان را شتاب بخشید.
نجفیان بیان کرد: سالانه ۸۱۰ میلیون مترمکعب از سفره های آب زیر زمینی استان برداشت می شود که ۲۷۰ میلیون مترمکعب آن از طریق چاه های غیر مجاز ثبت شده است.
وی یادآور شد: برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیر زمینی سبب شده تا میزان دسترسی به این منابع آبی به بیش از ۲۷۰ متر برسد.

شایان ذکر است، استان البرز دارای پنج دشت است که به علت محدودیت منابع آبی به عنوان دشت های ممنموعه محسوب می‌شود.

کد خبر: 66650
  تاریخ خبر : 1402/03/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/16
 عباس کیخایی
 108