سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: تکمیل خط انتقال آبگیر سد خورشیدآباد مشگین‌شهر نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر خبر داد؛

تکمیل خط انتقال آبگیر سد خورشیدآباد مشگین‌شهر نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه افتتاح و بهره برداری از سد خورشیدآباد نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است، گفت: با تکمیل این پروژه مشکل تامین آب ۴۵۰ هکتار از اراضی پایاب این سد حل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان اردبیل، "ارسلان فرجی"  مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر  با اعلام این خبر افزود: خط انتقال آب به سد خورشیدآباد به طول ۲ کیلومتر با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا شده و در صورت رفع نواقص و آبگیری کامل، مشکل تامین آب ۴۵۰ هکتار از اراضی پایاب عصرآباد و خورشید آباد این شهرستان برطرف خواهد شد.

مدیر امورمنابع آب شهرستان مشگین‌شهر اظهار کرد: عملیات احداث سد خورشیدآباد در سال ۱۳۸۵ در بخش قصابه مشگین شهر آغاز شد، و در سال ۱۳۸۸ عملیات اجرایی آن به پایان رسید اما به دلیل نبود کانال آب‌آور این پروژه به بهره برداری نرسید.

 فرجی خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار امکان بهره برداری کامل این سد طی یک ماه آینده وجود دارد.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای تامین منابع علاج بخشی سد اینچه نو اظهار کرد: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای علاج بخشی این سد نیاز است که تاکنون ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده و ضروری است بقیه اعتبار نیز بزودی برای علاج بخشی سد تامین شود.

این مقام مسئول ادامه داد: علاج بخشی سد اینچه نو به لحاظ تأمین کسری آب آشامیدنی شهر مشگین‌شهر در بلند مدت از سد احمدبیگلو میسر خواهد بود و در کوتاه مدت هم این سد بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای تأمین آب کشاورزان در فصل زراعی است.

وی همچنین درباره پروژه انتقال آب رودخانه خیاوچای بطرف مخزن سد احمدبیگلو افزود: این طرح با هدف جلوگیری از هدر رفت آب رودخانه خیاوچای با دبی هدایت جریان آب به مقدار ۲۰۰ لیتر در ثانیه اجرا شده است

 فرجی افزود: برای اولین بار طرح ساماندهی و لایروبی و احداث رود پارک در حوضه رودخانه مشگین چائی با مشارکت شهرداری شهر قصابه بطول 4 کیلومتر از پل قصابه تا پل آلوچ با هدف جذب گردشگر و کنترل سیلاب رودخانه در دستور کار بوده و فاز اول این طرح به طول پانصد متر با پیشرفت فیزیکی حدود 40 درصد در حال اجرا می باشد.

کشاورزان از کشت محصولات آب‌بر خودداری کنند

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه تنش آبی، مشگین شهر را تهدید می‌کند افزود: در صورت نبود مدیریت مصرف بهینه آب، مشکل کم آبی در این منطقه و روستاهای آن دو چندان خواهد شد.

مهندس فرجی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف آب برای پیشگیری از بروز تنش آبی در ماه‌های پیش رو از زارعین و کشاورزان منطقه خواست از هرگونه توسعه کشت و کاشت اقلام پرمصرف با نیاز آبی بالا از جمله برنج در سال زراعی آتی خودداری کنند.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین شهر درخصوص اقدامات انجام شده برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب موجود شهرستان گفت: ساماندهی رودخانه قره سو بطول سه کیلومتر با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال، لایروبی و ساماندهی مسیل‌ها بطول ۶ کیلومتر، پیگیری تکمیل مطالعات سد اهل ایمان و اخذ ردیف ماده ۲۳ برای این طرح، تکمیل شبکه سد سبلان و اخذ اعتبارات مورد نیاز از محل اعتبارات فاینانس، اخذ سند مالکیت برای رودخانه‌های شهرستان مشگین شهر به تعداد هشت سند تک برگی و به مساحت ۷۹۲ هزار و ۳۷۶ متر مربع از اقدامات صورت گرفته از سوی منابع آب مشگین‌شهر در ماه‌های اخیر بوده است.

گفتنی است از مجموع ۳۰۵ میلیون مترمکعب ظرفیت منابع آب شهرستان مشگین‌شهر،۱۹۴ میلیون متر مکعب مربوط به منابع آب‌های سطحی و۱۱۱ میلیون مترمکعب مربوط به منابع آب‌های زیرزمینی است.

حجم آب‌های زیرزمینی این شهرستان ۷۶.۸۹ میلیون متر مکعب است که با ۱۴۴ رشته قنات ، یک هزار و ۷۸۴ حلقه چاه مجاز و ۹۶۸ دهنه چشمه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

کد خبر: 64530
  تاریخ خبر : 1401/11/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/11/12
 رئیس اداره روابط عمومی
 313