سه‌شنبه, 1 فروردین 1402
مشروح خبر :: سمینار چالش ها و مخاطرات منابع آب با موضوع تخصصی سیل برگزار شد

سمینار چالش ها و مخاطرات منابع آب با موضوع تخصصی سیل برگزار شد

سمینار چالش ها و مخاطرات مرتبط با منابع آب استان هرمزگان با محوریت موضوع سیل به میزبانی شرکت سهامی آب منطقه ای استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان هرمزگان، رئیس گروه تحقیقات کاربردی شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سمینار تخصصی چالش‌ها و مخاطرات مرتبط با منابع آب استان با حضور اساتید دانشگاهی با هدف استفاده از طرح‌های علمی و پژوهشی دانشگاه، استفاده از تخصص اساتید، برنامه ریزی و اجرا شد.

مریم زارع ادامه داد: در این سمینار در مورد چالش‌هایی که صنعت آب استان با محوریت موضوع سیل با توجه به ویژگی های اقلیمی و جغرافیایی با آن ها مواجه است بحث و گفتگو صورت گرفت.

در ادامه این جلسه مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان توضیح داد: مدیریت سیلاب، کنترل و کاهش آسیب‌های مرتبط با آن به طور ویژه تحت تاثیر عملکرد افرادی است که با گذشت و ایثار فراوان اطلاعات و آمارهای دقیق را در موقعیت های مختلف در اختیار مدیران مربوطه قرار می دهند تا با پیش بینی های لازم و بموقه برای کاهش خطرات سیلاب صورت گیرد.

محمد رضا ایدون ادامه داد: باید دانست که مبنای تصمیم گیری و اقدامات در شرایطی که احتمال بارندگی‌های شدید وجود دارد به آمار و ارقامی بستگی دارد که ارائه می شوند.

در بخش دیگری از این سمینار، یحیی اسماعیل پور از اساتید دانشگاه هرمزگان با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی واژه سیل در ادبیات و فرهنگ ایران توضیح داد: اهمیت مقوله سیل موضوعی است که به طور جدی در ادبیات و فرهنگ ما از گذشته های دور تا به امروز جزو دغدغه های مهم مردم بوده است.

وی با تشریح وضعیت فعلی منابع آب استان هرمزگان و به خصوص حوزه‌های آبریز استان گفت: کم بارشی با پر بارش بودن یک منطقه یا اقلیم موضوعی است که در یک نگاه کلی هر دو را می توان به عنوان یک فرصت یا نعمت در نظر گرفت و این موضوع بستگی به نوع نگاه ما به این امر دارد.

اسماعیل پور در ادامه افزود: بر اساس آمارهای به دست آمده میزان تغییرات بارندگی در نقاط مختلف استان هرمزگان نسبت به مناطق میانی کشور بسیار مختلف است و متفاوت است.

کد خبر: 64511
  تاریخ خبر : 1401/11/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/11/12
 کارشناس روابط عمومی ۲
 65