سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: در حال هماهنگی با دولت ایران برای راه اندازی پروژه مدیریت بهم پیوسته حوضه رودخانه سفیدرود هستیم

سفیر ژاپن در سمینار آموزشی مدیریت منابع آب:

در حال هماهنگی با دولت ایران برای راه اندازی پروژه مدیریت بهم پیوسته حوضه رودخانه سفیدرود هستیم

به منظور تقویت همکاری ها و تبادل دانش و تجربه بین دو کشور ایران و ژاپن در زمینه مدیریت منابع آب سمیناری آموزشی با عنوان مدیریت منابع آب با همکاری مرکز همکاری های ژاپن و خاورمیانه در تاریخ 19 دی ماه برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ایران، این سمینار در نخستین روز با موضوع «مدیریت بهم‌پیوسته منابع آب در ژاپن، چرایی و چگونگی» آغاز به کار کرد. در ابتدا «کازو توشی آیکاوا» سفیر کبیر ژاپن در ایران به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: کمبود آب در ایران هر سال جدی‌تر می شود و نیاز به ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه منابع آب، به ویژه در بخش کشاورزی، هرگز به این فوریت نبوده است.
وی ادامه داد: ارزیابی یکپارچگی سدها و تاسیسا ت مربو طه بر اساس داده ها و مدیریت کیفیت آب با استفاده از فناوری های پیشرفته نیز از موضوعات مهمی است که باید با آن مواجه شد.
سفیر ژاپن در ایران گفت: به منظور مواجهه با چنین چالش هایی در ایران، JCCME  سمینارهایی را با حضور کارشناسان ژاپنی در این زمینه برگزار کرده و به حل مسائل مربوط به آب ایران کمک کرده است. بر اساس تجربه، این سمینارها منجر به بهبود عملکرد و افزایش کارآرایی تاسیسات و تجهیزات خواهد شد. 
وی در پایان گفت: هم اکنون در حال هماهنگی با دولت ایران برای راه اندازی پروژه مدیریت حوضه رودخانه سفیدرود هستیم.
محمد علی فرحناکیان، مشاور وزیر نیرو و سرپرست مرکز امور بین الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق وزارت نیرو نیز که در این سمینار حضور داشت در خصوص اهمیت آموزش و برگزاری سمینارهای علمی گفت: پایه هر توسعه‌ای آموزش و سمینار و برگزاری دوره های علمی، تخصصی برای مدیران و کارشناسانی است که در صنعت آب و برق فعالیت می¬کنند. 
وی افزود: نزدیک به 13 هزار نفر تا کنون در دور های آموزشی و سمینار های تخصصی  چه به صورت حضوری یا مجازی شرکت داشتند که امیدوارم به نتایج دلخواه برسیم.
وی ادامه داد: وزارت نیروی ایران در دو قسمت آب و فاضلاب و برق فعال است. در حوزه آب مهمترین  رویدادی که در سطح بین المللی رخ داد جلسه دهه بین الملی برای اقدام آب بود که به میزبانی کشور تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در آن جلسه وزارت نیروی ایران حضور بسیار موثر و قوی داشت و برای برگزاری سیزدهمین اجلاسیه شورای حکام مرکزمدیریت منطقه‌ای آب شهری در تهران ابراز آمادگی شد.
شایان ذکر است این سمینار به مدت سه روز از تاریخ 19 تا 21 دی‌ماه در محل شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار می شود.
شرکت کنندگان در این دوره که شامل موضوعاتی از قبیل مدیریت بهم پیوسته منابع آب در ژاپن : چرایی و چگونگی، مطالعات ایمنی، پایداری و علاج بخشی سدها و تاسیسات آبی و پایش از راه دور در کیفیت آب و سیاست های محیط زیستی خواهد بود، به انتقال تجارب خود می پردازند.

پس ازآن عیسی بزرگ زاده، مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران، ضمن اشاره به تغییر اقلیم در کل جهان و موقعیت اقلیمی ایران، اهمیت برگزاری سمینارهای علمی را یاد آور شد و گفت: حتما این سمینار به رشد و بالندگی علمی و همکاری بیشتر بین دو کشور یعنی ایران و ژاپن کمک می کند .

وی در مورد  ویژگی های اقیلم و تاثیرش بر تاریخ و ادبیات ایران  گفت: موقعیت ایران در وضعیت خشک و نیمه خشک  قرار دارد،  از این رو در تاریخ ادبیات ایران مفاهیم بسیاری در این خصوص  به وجود آمده است. مثل میراب یا چیزی به نام پنگان یا فنجان که پیاله تقسیم آب است.

کد خبر: 64127
  تاریخ خبر : 1401/10/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/10/20
 علی پورخیری
 1006