سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: کارشناسان ایرانی برنده دو جایزه بین‌المللی مسابقه صرفه جویی آب کشاورزی شدند

کارشناسان ایرانی برنده دو جایزه بین‌المللی مسابقه صرفه جویی آب کشاورزی شدند

جایزه بین المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی برای سال 2022در دو بخش از مجموع چهار بخش برگزار شده جایزه مذکور، به طرح‌های پیشنهادی نمایندگان ایران تعلق گرفت.

به گزارش خبرگزاری آب ایران ،کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی هر ساله اقدام به برگزاری مسابقه بین‌المللی صرفه‌جویی آب در کشاورزی با هدف انتخاب برترین طرح‌ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی در چهار محور «فناوری صرفه‌جویی آب»، «مدیریت در صرفه‌جویی آب»، «ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه جویی آب» و «اقدامات اجرایی کشاورزان پیشرو» می‌کند.

در این مسابقه نادر زارعی، کشاورز پیشرو، برای طرح «پیاده‌سازی الگوی کشت سازگار با اقلیم خشک و نیمه خشک ایران در راستای افزایش بهره‌وری اقتصادی آب (منطقه مورد مطالعه: آبادی بالاشهر، شهر مشکان، شهرستان نیریز، استان فارس)» در بخش کشاورز، رامتین نبی‌پور شیری، محمدرضا یزدانی، فرهاد میرزایی، حامد ابراهیمیان و فاطمه علیپور مبارکی، در بخش ایده‌های کارشناسان جوان، برای طرح «اثرات آبیاری قطره‌ای نواری بر روی خصوصیات عملکردی و بهره‌وری آب برنج در شرایط گلخراب شالیزاری (مورد مطالعه: شهر رشت)» در بخش ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه‌جویی آب برنده جایزه شدند.

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ ۲۰۰۰ دلار در مراسم ویژه‌ای در حاشیه اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی آبیاری، به برندگان مسابقه صرفه‌جویی آب کشاورزی اهدا می‌شود. در سال جاری این  اجلاس در مهرماه در کشور استرالیا برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است نمایندگان ایران در بخش‌ ایده‌های کارشناسان جوان این مسابقه بین‌المللی در سال‌های 2017 الی 2020 میلادی و در بخش ایده‌های مدیریتی در سال 2020 و در بخش کشاورز در 2021 نیز موفق به دریافت جایزه 2000 دلاری مسابقه صرفه‌جویی آب کشاورزی شده بودند.

کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران این موفقیت بزرگ را به برندگان طرح‌های پیشنهادی در سال جاری تبریک گفت و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد

کد خبر: 61693
  تاریخ خبر : 1401/05/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/05/26
 مهتاب علی بخشی
 929