یکشنبه, 14 آذر 1400
مشروح خبر :: سیفون دره رود به عنوان شاهرگ اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل با ۷۶درصد پیشرفت در حال اجراست

سیفون دره رود به عنوان شاهرگ اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل با ۷۶درصد پیشرفت در حال اجراست

کیومرث سبزی معاون امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه مهندس کریم قرائی معاون برنامه ریزی و عبدالرضا محبت دار مدیر طرح های توسعه منابع آب و هوشنگ خلفی زاده نماینده مجری طرح خداآفرین از عملیات اجرایی سیفون دره رود در طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین بازدید کرد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،نماینده مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در این بازدید با بیان اینکه سیفون بزرگ دره رود شاهرک اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در شمال استان اردبیل با پیشرفت ۷۶ درصد در حال اجراست گفت: این سیفون با ظرفیت ۶۰ مترمکعب بر ثانیه دارای ۵ رشته لوله فولادی به قطر ۲۸۰۰میلیمتر و هر رشته بطول بیش از دو کیلومتر است.

 هوشنگ خلفی زاده افزود: عملیات لوله گذاری دو‌رشته در این بخش از طرح به اتمام رسیده و در حال انجام کارهای تکمیلی است تا به محض انتقال آب از سد خداآفرین امکان عبور و انتقال آب به شبکه خداآفرین در محدوده استان اردبیل مهیا گردد و تکمیل سه رشته دیگر نیز پس از تامین لوله های باقیمانده صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه به تناسب تامین اعتبار عملیات اجرایی فازهای مختلف این طرح انجام میگردد تصریح کرد: در همین راستا در سال جاری اولویت اجرایی تکمیل ناحیه عمرانی دوم و کانال اصلی شبکه می باشد و مناقصه تکمیل کانال اصلی در حال انجام بوده و پیمانکار این بخش در هفته آتی انتخاب خواهد شد و با تامین اعتبار کافی و مورد نیاز نواحی سوم و چهارم خداآفرین نیز در فازهای بعدی به بهره برداری خواهد رسید.

 خلفی زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر ناحیه عمرانی اول و قسمتی از ناحیه دوم شبکه خداآفرین با احداث یک ایستگاه پمپاژ ۵ مترمکعبی و انتقال آب از کانال مغان بهره برداری می گردد.

گفتنی است طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در فاز اول با وسعت ۴۲ هزار هکتار در محدوده استان های آذربایجان شرقی و اردبیل اجرا میگردد که غالب اراضی حدود ۳۷ هزار هکتار در محدوده استان اردبیل اجرا می گردد.

شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین بزرگترین و مدرنترین شبکه شمالغرب کشور است که طول کانال اصلی از سد قیزقلعه سی تا انتهای طرح خداآفرین ۱۴۴ کیلومتر است که ۹۲ کیلومتر آن در استان اردبیل قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

کد خبر: 55116
  تاریخ خبر : 1400/07/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/17
 رئیس اداره روابط عمومی
 55