پنجشنبه, 6 آبان 1400
مشروح خبر :: آبگیری 17 میلیون مترمکعب از سد کرم آباد در آذربایجان غربی

آبگیری 17 میلیون مترمکعب از سد کرم آباد در آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ذخیره آب سد کرم آباد 17 میلیون مترمکعب است، گفت: 400 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه شبکه‌گذاری اصلی این سد نیاز است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، محمدمهدی شهریاری در این نشست با بیان این‌که ذخیره سد کرم آباد 17 میلیون مترمکعب آبگیری شده، گفت: 22 هزار هکتار ناخالص شبکه‌گذاری اصلی و فرعی در پایین‌دست سد صورت گرفته که نزدیک به 3 هزار هکتار در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.

وی  تصریح کرد: آب این سد توسط سه ایستگاه پمپاژ از سد ارس منتقل می‌شود که 22 هزار هکتار شبکه‌گذاری اصلی و فرعی در پایین‌دست سد صورت گرفته که نزدیک به 3 هزار هکتار در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.

شهریاری با تأکید بر این‌که بیش از 8 هزار و 500 هکتار دیگر تا پایان آبان ماه امسال آب‌رسانی می‌شود، عنوان کرد: برای تکمیل این پروژه 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در طول سال گذشته و امسال اقدامات خوبی برای تکمیل پروژه انجام گرفته است.

در ادامه این نشست رهبردین مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ضمن ارائه گزارش از روند اجرای پروژه کرم آباد نسبت به تامین آب 8هزار و 400 هکتار از 19 هزار هکتار شبکه آبیاری اراضی سد کرم آباد اعلام آمادگی نمود و ابراز امیدواری کرد با اتمام این پروژه شاهد درآمدزایی و بهبود وضعیت اقتصادی بهره‌برداران بوده و مشکلات تامین آب کشاورزان منطقه رفع شود.

وی افزود با بهره برداری از طرح کرم آباد علاوه بر اینکه ۲۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به تولید کشور اضافه می‌شود برای ۱۵ هزار نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.

این گزارش می افزاید: سد مخزنی کرم‌آباد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر ۴۳ متر و از پی سنگی ۵۵ متر حجم عملیات خاک ریزی حدود پنج میلیون ۶۵۰ هزار متر مکعب است؛ ظرفیت تنظیمی این سد نیز حدود ۵۷ میلیون متر مکعب است و از جمله سدهای ساخته شده خارج از بستر رودخانه در آذربایجان غربی است که برای آبگیری آن، ۲1 کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و سه ایستگاه پمپاژ احداث شده است.

کد خبر: 53538
  تاریخ خبر : 1400/05/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/10
 دبیر خبر
 95
  ثبت دیدگاه