دوشنبه, 3 آبان 1400
مشروح خبر :: تاکید رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه بر همکاری کشاورزان ، بخش صنعت و شرب برای گذر از تنش آبی

تاکید رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه بر همکاری کشاورزان ، بخش صنعت و شرب برای گذر از تنش آبی

معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی در سفر اخیر مسعود باقرزاده رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این استان ضمن دیدار با وی در خصوص وضعیت منابع آبی حوضه دریاچه ارومیه و اتخاذ راهکارهای گذر از تنش آبی پیش رو بحث و تبادل نظر نمود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، در این جلسه که با حضور مدیرعامل و معاونین شرکت آب منطقه ای این استان برگزار شد، آیدین رحمانی ضمن اشاره به اهمیت آب در این منطقه به عنوان یکی از قطبهای کشاورزی کشور گفت: آب در آذربایجان غربی یکی از مهم‌ترین دلایل برای توسعه و ثبات این مهم است به‌طوری‌که کمبود آب به نوبه خود دلیلی بر محدودیت توسعه استان به شمار می‌رود.

وی افزود: مطالبه کشاورزان در ارتباط با موضوع حق‌آبه قابل احترام است به‌طوری‌که نیازمند توجه بیش‌ازپیش دستگاه‌ها به این مهم است.

رحمانی همچنین با اشاره به حق آبه دریاچه ارومیه گفت: براساس آمارهای ارائه شده میزان کمبود آب دریاچه ارومیه چیزی بیشتر از تکلیف شرکت آب منطقه ای استان برای رهاسازی از پشت سدهاست که در خوش بینانه ترین حالت و رهاسازی کل حجم تکلیفی دریاچه همچنان با کمبود 3/1 میلیارد متر مکعبی آب مواجه خواهد بود.

در ادامه مسعود باقرزاده کریمی، رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه با اشاره به برنامه های وزارت نیرو در خصوص صرفه جویی گفت: لازم است این برنامه ها ورویکردها در بلند مدت اصلاح و بهره وری بالا برود به نحوی که از توسعه سطحی کشاورزی در منطقه ، ایجاد باغات و مزارع غیر مجاز وبرداشتهای غیرمجاز جلوگیری شود که در این خصوص لازم است اقداماتی که درمصوبات ستاد احیا نیز به آن اشاره شده با سرعت بیشتر به پیش رود.

وی افزود:در کوتاه مدت آنچه حائز اهمیت است برنامه ریزی بسیار دقیق ، با کمترین هزینه برای گذر از تنش موجود بوده و لازمه این امر همکاری کلیه ذینفعان اعم از بخش کشاورزی، بخش صنعت، بخش شرب و سایر بخشها می باشد چرا که جامعه باید احساس نماید که در سال خشک قرار داریم و ملاحظات و صرفه جویی های لازم را انجام دهند.

کد خبر: 52179
  تاریخ خبر : 1400/03/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/03
 دبیر خبر
 195
  ثبت دیدگاه