دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: تجهیز هزار چاه آب به کنتور هوشمند در استان مرکزی

تجهیز هزار چاه آب به کنتور هوشمند در استان مرکزی

تا پایان سال جاری هزار چاه آب در استان مرکزی به سیستم کنتورهای هوشمند مجهز می شوند

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در چهارمین جلسه شورای حفاظت از آب استان گفت: با وجود کاهش بارندگی ها در سال آبی گذشته با اتخاذ تدابیر مناسبی که داشتیم توانستیم از بحران آب شرب گذر کنیم.

آمره ای گفت: اکنون سدهای کمال صالح اراک و الغدیر ساوه منابع آّبی کافی برای تامین آب شرب شهرهای اراک و ساوه را دارند و در خصوص تامین آب این شهرها نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی در سال آبی جدید بارندگی در استان نرمال خواهد بود اما این بارندگی ها به گونه ای نیست که باعث جاری شدن آب رودخانه ها گردد که این مسئله موجب نگرانی از کاهش آب در پشت سدهای کمال صالح و الغدیر می باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: در استان مرکزی 1300 حلقه چاه غیر مجاز تعیین تکلیف شده اند و احکام قضایی 358 حلقه چاه نیز صادر شده است که باید پر شوند ضمنا 73 حلقه چاه نیز تاکنون مسدود شده است

آمره ای گفت: در زمینه جذب اعتبارات برای تجهیز چاه های آب کشاورزی به کنتورهای هوشمند چندین نشست با بانک توسعه تعاون استان داشته ایم که نیازمند تسهیل اسناد خزانه هستیم تا در جذب تسهیلات کندی صورت نگیرد و منابع مالی به بانک عامل تزریق شود و زمینه پرداخت وام ارزان قیمت به کشاورزان جهت نصب کنتورهای هوشمند ایجاد گردد.

استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: 4 هزار حلقه چاه در استان مرکزی وجود دارد که باید در مدت 3 سال با اعتبار 300 میلیارد ریال به کنتور هوشمند مجهز شوند.

آقازاده گفت: بعضی از کشاورزان نسبت به نصب کنتور هوشمند مقاومت می کنند که باید آنها را نسبت به مزایای استفاده از این تجهیزات آگاه نمود.

وی افزود: اولویت بندی هوشمندسازی نصب کنتورهای آب با هماهنگی فرماندار به عهده آب منطقه ای است و برای این طرح 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات فنی پیش بینی شده است و مابقی آن هم از طریق بانک های عامل تامین می شود.

آقازاده گفت: بانک ها نیز در ارائه تسهیلات مقاومت می کنند بنابراین باید کارگروهی برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.

فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز گفت: برای تجهیز چاه های آب کشاورزی به سامانه کنتور هوشمند مبلغ 15 میلیارد ریال اعتبار ابلاغ گردیده است.

فرخی اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای استان باید پیگیری جدی برای جذب این اعتبار داشته باشد و به سرعت برای رفع موانع اداری اقدام نماید.

شهردار اراک نیز در این جلسه گفت: 35 هکتار از فضای سبز اراک به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است و در آینده 10 هکتار نیز به این سیستم تجهیز می شود.

وی اظهار داشت کاشت گیاهان کم آب خواه و آموزش کارگران برای به حداقل رساندن مصرف آب در آبیاری فضای سبز شهری از دیگر اقدامات شهرداری اراک می باشد.

 

کد خبر: 30843
  تاریخ خبر : 1397/07/17
 بهاری
 366