پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از منابع آب برای دهیاران شهرستان فامنین

برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از منابع آب برای دهیاران شهرستان فامنین

کارگاه آموزشی حفاظت از منابع آب برای دهیاران شهرستان فامنین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان: در این کارگاه آموزشی مهندس الوند داوودی مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای همدان گفت: با توجه به اینکه بیشتر وسعت کشور ما خشک، نیمه خشک و فرا خشک است مدیریت منابع آبی در کشور بسیار حیاتی و ضروری است.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، افزود: این در حالی است که متوسط جهانی مصرف آب در بخش کشاورزی تقریبا 70 درصد است.

داوودی تاکید کرد: متوسط بارندگی در استان 330 میلی متر است که در چند سال اخیر برداشت بیش از حد از منابع آب زیر زمینی، خشکسالی ها پی در پی، افزایش دما و تغییر اقیلم باعث شده آب سطحی و روان آب در استان بشدت کاهش یابد و این وضعیت در نیمه شمالی استان به مراتب از نیمه جنوبی بحرانی تر است.

مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای همدان یادآور شد: بیش از نیمی از  609 محدود مطالعاتی در کشور با برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی ممنوعه شده است که ضرورت دارد تمام دستگاه ها در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی همکاری کنند، تا منابع آب زیرزمینی را به تعادل رساند.

داوودی کاهش کسری مخزن سالانه در استان همدان به علت برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی را تقریبا 230 میلیون متر مکعب دانست و افزود: این در حالی است طبق آمار میزان بهره وری آب در کشور ما نسبت به بعضی کشورهای همسایه پایین است.

وی در ادامه از پر نمودن 82 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان فامنین خبر داد و گفت: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز در فامنین بیش از 8 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب به همراه داشته است. 

مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای همدان گفت: تعداد 4 حلقه چاه غیر مجاز از ابتدای سال 97 تاکنون در این شهرستان پر و مسدود شده است که حاصل آن بیش از 300 هزار متر مکعب صرفه جویی در منابع آب زیر زمینی بوده است.

داوودی افزود: در سال 97 نیز تاکنون تعداد 36 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق در شهرستان نصب و راه اندازی شده است و تعداد کل کنتورهای نصب شده در شهرستان فامنین به عدد 298 دستگاه رسیده است.

وی گفت: تبعات خشک شدن منابع آب زیرزمینی در هرمنطقه ای شامل مهاجرت، بروز ریزگردها، آلودگی آب، فرونشست، ایجاد فروچاله و ... است

داوودی با اشاره به اخذ تصمیمات هیأت دولت در خصوص سازگاری با کم آبی ادامه داد: از مصوبات این جلسه کنترل کشت بهاره ، تحویل حجم آب در سقف ساعت کارکرد انجام شود و ... می توان اشاره کرد.

وی گفت: برای حفاظت از منابع آب در وضعیت کنونی چند راه حل وجود دارد که به آنها اشاره میکنم.

داوودی ادامه داد: اولین مورد نظارت بر برداشت از چاه های مجاز و برخورد جدی با هرگونه اضافه برداشت است

وی افزود: دومین مورد اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری چاه های مجاز متناسب با پتانسیل دشت است که خوشبختانه این موضوع با سرعت در حال اجراست.

مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای همدان ادامه داد: سومین مورد نصب کنتور هوشمند و انسداد چاههای غیرمجاز است که در این موضوع هم به طور جدی در حال انجام آن هستیم و نیاز است که کلیه دستگاههای اجرایی به ما در این راه کمک نمایند.

داوودی با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به مردم به خصوص کشاورزان درخصوص وضعیت منابع آب ،  افزود: ترویج کشت های کم آب طلب در سطح مزارع موجود و تغییر کاربری آب چاه های کشاورزی برای تامین آب صنایع و خدمات تولیدی به منظور افزایش اشتغال در روستاها از جمله راهکارهای مقابله با کمبود آب می باشد.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

 

 

کد خبر: 30797
  تاریخ خبر : 1397/07/15
 همایون
 397