یکشنبه, 26 فروردین 1403
مشروح خبر :: به طور میانگین سالیانه حجمی معادل بیش از 11 برابر حجم مفید سد دامغان از مخازن آب زیرزمینی استان کاسته می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان:

به طور میانگین سالیانه حجمی معادل بیش از 11 برابر حجم مفید سد دامغان از مخازن آب زیرزمینی استان کاسته می شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان ضمن تشریح وضعیت منابع آبی در استان سمنان متوسط کسری مخزن آب در استان را معادل 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان اعلام نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان:در راستای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان ،ایرج حیدریان در نشست شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو با نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی گفت: متوسط کسری مخزن آب در این استان سالانه 150 میلیون متر مکعب است، این میزان کسری مخزن آب در سال، بیش از 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان در استان سمنان است، یعنی استان سمنان سالانه چیزی حدود 11 برابر حجم مفید سد شهید شاهچراغی دامغان (حجم مفید معادل 12/8میلیون متر مکعب) آب از دست می دهد، که این اتفاق، از طریق اضافه برداشت چاه های مجازو سایر برداشت های غیرمجاز صورت می گیرد.

وی با اشاره به وضعیت منابع آبهای سطحی در استان سمنان، از کاهش 24 و 14 درصدی آبدهی رودخانه ها و چشمه های استان نسبت به سال گذشته در استان خبر داد و اظهار داشت: میزان آورد آب رودخانه ها و آبدهی چشمه های استان سمنان به ترتیب به میزان 38 و 27 درصد در مقایسه با دوره درازمدت نیز کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان افزود: میزان بارش های استان سمنان نیز از ابتدای سال زراعی جاری (ابتدای مهر 96 تا تاریخ 20 تیرماه 97) نسبت به مدت مشابه دوره گذشته به میزان یک درصد کاهش پیدا کرده است، همچنین در مقایسه با دوره درازمدت نیز 15 درصد کاهش نشان می‌دهد.

حیدریان با اشاره به اینکه کشور ایران در کمربند خشک قرار دارد افزود:میزان بارندگی در کشور کمتر از یک سوم بارندگی جهان است و این در حالیست که متوسط جهانی بارندگی در دنیا سالانه 860 میلی متر ،در کشور حدود 240 میلی متر در سال ومتوسط بارندگی در استان سمنان سالانه 110 میلی متر است.

وی اضافه کرد: مصرف آب در جهان، در بخش کشاورزی 70 درصد است، این در حالی است که مصرف آب کشاورزی در کشور 92 درصد و در استان سمنان نیز بالغ بر 86 درصد است.

حیدریان در بخش دیگری از سخنانش به مصرف منابع آبی در سایر بخش ها اشاره کرد و افزود:در استان سمنان 86% در بخش کشاورزی،9% در بخش شرب و 5% از منابع آبی در صنعت و خدمات مصرف می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای از نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی در استان سمنان به عنوان اقدامی اساسی و اجرایی در بخش مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی نام برد و اظهار داشت: با تجهیز 80 درصد چاه های کشاورزی عمیق به کنتور هوشمند، این استان  رتبه برتر کشوری را داراست.

کد خبر: 30018
  تاریخ خبر : 1397/05/27
 اخبار و روابط عمومی
 339