شنبه, 29 مرداد 1401
مشروح خبر :: فرماندار اشکذر : حفاظت از منابع آب، وظیفه قانونی و ملی همه ما است

فرماندار اشکذر : حفاظت از منابع آب، وظیفه قانونی و ملی همه ما است

...

محمد علی شاه حسینی تأکید کرد :  حفاظت از منابع آب،  وظیفه قانونی و ملی همه ما است و  اگر کوتاهی کنیم  نتایج سوئی برای  استان به همراه  دارد  و با مشکلات زیادی  روبرو می شویم.

وی بیان نمود:  با توجه به مسائل و حساسیت های موجود در مورد  آب و وجود خشکسالی ها،  باید همه دستگاه ها با شرکت آب منطقه ای یزد تعامل و همدلی نمایند.

محمد علی  شاه حسینی تأکید کرد: فرمانداری  اشکذر  به عنوان  نماینده دولت  در شهرستان با شدت ، دقت ، تدبیر و برنامه از هیچگونه تخلفی درزمینه  آب حمایت نکرده و همگام با شرکت آب منطقه ای یزد بر ای برخورد با متخلفین  آماده است فرماندار اشکذر  ادامه داد :  از مخترعانی که در راستای مصرف بهینه آب اختراعی دارند باید حمایت شده تا اختراعات آنها  به تولید انبوه برسد .

این مقام مسئول  اعلام کرد:  برای مصرف بهینه آب باید از وسایل کاهنده مصرف آب استفاده نموده  و اگر استفاده  از این  وسایل کاهنده از ادارات شروع شود اثر بیشتری دارد و  باید  مصرف بهینه را از خودمان شروع کنیم.

وی در پایان سخنانش خواستار شد: ارگانهای متولی از قبیل شهرداری، آبفا و آبفار با استفاده از فضاهای تبلیغاتی  شهرستان برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جهت  تشویق شهروندان در مصرف صحیح آب همکاری  لازم را با شرکت آب منطقه ای یزد داشته باشند.

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب اشکذر با بیان این مطلب که  زندگی و حیات در آب است و اگر آب نباشد زندگی از بین می رود یادآور شد:  مشکلات کم آبی که در کشور و در استان بوجود آمده مارا هوشیارتر می کند تا  در مصرف آب دقت بیشتری داشته باشیم.

ملکی سورکی تأکید کرد: طرح سپاس آب طرح بسیار خوبی است همانطور که پرمصرف ها باید جریمه شوند افرادی هم که  درست  مصرف  می نمایند هم باید مورد قدردانی قرار بگیرند و این کار باعث می شود تا دیگران هم تشویق شوند.

رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد با تشریح  وضعیت منابع آبی استان و بویژه شهرستان اشکذر به عنوان بخشی از دشت یزد-اردکان بیان کرد: حیاتی ترین دشت استان دشت یزد-اردکان است که متاسفانه به دلیل افت سطح آب زیرزمینی در شرایط نامساعدی قرار داشته و از این حیث  ضرورت دارد در صیانت از منابع آبی آن اقدامات موثری در دستور کار قرار گیرد

وی تعداد  چاه مجاز فعال در این شهرستان را  231 حلقه چاه برشمرد و گفت :  از این تعداد  84 حلقه چاه کشاورزی ، 76 حلقه چاه صنعت  و 71 حلقه چاه آبفا و آبفار  می باشد و همچنین 93 رشته قنات  در این شهرستان وجود دارد.

باقری با تشریح اقدامات انجام شده در راستای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی در شهرستان اشکذر افزود: شهرستان اشکذر از شهرستان های پیش رو در زمینه تشکیل منسجم شورای حفاظت منابع آب بوده که این موضوع حاکی از هم دلی بین ادارات و ارگانهای شهرستان در زمینه حفظ و حراست از منابع آب بوده است.

وی  با تشریح طرح احیا ء و تعادل بخشی  آبهای زیرزمینی از اهداف  کوتاه مدت و بلند مدت طرح ملی احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی را  توقف افت سطح آب در پایان برنامه ششم و جبران کسری مخزن آب زیرزمینی طی برنامه 20 ساله اعلام کرد.

وی اقدامات حفاظتی صورت گرفته در راستای اجرای طرح  احیاء وتعادل بخشی را 43  مورد اعلام کرد و گفت : شناسایی 21 حلقه چاه غیر مجاز ، پر و مسلوب المنفعه شده  13 حلقه چاه  ،  طمس و پلمپ هشت  حلقه چاه  ، منصوبات و خط لوله غیر مجاز یک حلقه چاه نیزجمع آوری شده است که  حجم آب صرفه جویی شده  از این اقدامات حفاظتی صورت گرفته حدود یک  و نیم  میلیون متر مکعب می باشد.

 محمد حسین باقری تعداد کل کنتورنصب شده تا پایان سال گذشته در شهرستان اشکذر را 48 مورد  اعلام و بیان  کرد:

32 درصد چاههای کشاورزی و   38 درصد چاههای صنعتی به کنتور هوشمند تجهیز شده اند که از این حیث نیاز به اهتمام بیشتر در نصب کنتورهای هوشمند می باشد.

 سپس  سید علی سادات اخوی اظهارداشت  : برخورد با متخلفین  و چاه های غیر مجاز حفر شده مسائل حقوقی و با صرف هزینه همراه است و اگر فرهنگ سازی شود مردم خود اقدام به حفرچاه غیر مجاز یا اضافه برداشت نمی نمایند و   کارهایی که با فکر انجام شود قطعاً به نتیجه می رسد.

گفتنی است دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اشکذر  در سال جاری با حضور اعضاء در فرمانداری این شهرستان برگزارشد.

 

 

 

 

کد خبر: 29118
  تاریخ خبر : 1397/04/12
 کربلایی اکرمی
 291