جمعه, 29 تیر 1403
مشروح خبر :: طرح بزرگ آبرسانی به همدان به ایستگاه پایانی رسید

در دولت سیزدهم؛

طرح بزرگ آبرسانی به همدان به ایستگاه پایانی رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: ابر پروژه آبرسانی به همدان درابتدای دولت سیزدهم تنها ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و با پیگیری‌های استاندار و مقام عالی وزارت و عنایت ویژه رئیس جمهور شهید ایت الله سید ابراهیم رئیسی، طرح آبرسانی به همدان از سد تالوار در اولویت طرح‌های ملی کشور قرار گرفت و انتقال اب به همدان با ظرفیت کامل ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه به ثمر نشست.

رضا اخلاص‌مند مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران، با بیان اینکه تا قبل از دولت سیزدهم ۳۰۲۳ میلیارد ریال به پروژه طرح آبرسانی به همدان از سد تالوار اختصاص داده شده بود، اظهار کرد: تنها در دولت سیزدهم ۱۷ هزار ۴۰۵ میلیارد ریال تاکنون به این پروژه اختصاص داده شده است.

وی تأکید کرد: در طرح ملی آبرسانی به همدان، خطوط انتقال آب با اقطار ۱۴۰۰,۱۲۰۰,۱۰۰۰ و ۱۶۰۰ میلیمتر به طول ۱۴۸ کیلومتر و خط بای‌پس به طول ۱۷.۵ کیلومتر به قطر ۷۰۰ میلیمتر، خط برق رسانی ۶۳ کیلوولت به طول ۷۲ کیلومتر و همچنین پست فیوزی ایستگاه شماره یک به صورت ۱۰۰ درصد اجرا شده است.

اخلاص‌مند به بیان اینکه در خط ابرسانی همدان سه ایستگاه پمپاژ با ظرفیت پمپاژ ۵۷۶ متر طراحی و اجرا شده است، افزود: ارتفاع پمپاژ ایستگاه‌های شماره ۱ و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر می‌باشد. 

وی با بیان اینکه تمام الکتروموتورها و پمپ‌ها در ایستگاه‌های خط آبرسانی به همدان نصب شده است، افزود: ایستگاه‌های شماره ۱،۲،۳ ظرفیت پمپاژ ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه را دارند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به نیاز شرب شهر همدان انتقال و تصفیه آب از تصفیه‌خانه شیخی‌جان، آب شرب سالم و پایدار وارد شبکه شرب شهر همدان می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در پایان گفت: آبی سالم و پایدار طبق استاندارد ۱۰۵۳ آب شرب ایران، که بسیار سخت گیرانه‌تر از استاندارهای اروپایی است وارد مدار توزیع آب شهرهمدان می‌شود.

 

کد خبر: 74572
  تاریخ خبر : 1403/04/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/04/04
 زهرا بقولی‌زاده
 118