جمعه, 29 تیر 1403
مشروح خبر :: آغاز اجرای طرح آبرسانی به اراضی «دشت مور» و اتصال مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی به چهار شهر کهگیلویه و بویراحمد

با حضور وزیر کشور انجام شد؛

آغاز اجرای طرح آبرسانی به اراضی «دشت مور» و اتصال مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی به چهار شهر کهگیلویه و بویراحمد

با حضور وزیر کشور، استاندار و رئیس شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، عملیات بازنگری و اجرایی طرح آبرسانی به یک هزار هکتار و ۲۰۰ هکتار از اراضی «دشت مور» گچساران و همچنین عملیات اجرایی اتصال مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی طرح آبرسانی به چهار شهر استان، آغاز شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، احمد وحیدی وزیر کشور روز سه شنبه برای افتتاح و کلنگ‌زنی چندین طرح عمرانی و اقتصادی به کهگیلویه وبویراحمد سفر کرد. 

در این سفر، عملیات اجرایی طرح آبرسانی به ۱۲۰۰ هکتار از اراضی «دشت مور» گچساران و همچنین کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی اتصال مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی طرح آبرسانی به چهار شهر دهدشت، چرام، سوق و لنده و روستاهای این مسیر به شبکه توزیع شهری در شهر دهدشت، همزمان به صورت تلفنی و با دستور وزیر کشور انجام گرفت.

وزیر کشور در این مراسم اظهار داشت: این پروژه‌ها با نام «امیرالمومنین علی(ع)» کلنگ‌زنی شد و امیدواریم هر چه سریعتر به بهره‌برداری برسد و مردم منطقه از مزایای آن بهره‌مند شوند.

همچنین، پس از این مراسم، وزیر کشور به صورت هوایی از سد کوثر، عملیات تکمیلی مهار ریزش‌برداری ارتفاعات مشرف به تأسیسات حساس سد کوثر و نیز جانمایی نیروگاه‌های برقابی مطالعه شده سد کوثر بازدید کرد.

آرش مصلح مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: هدف از اجرای طرح آبرسانی به «دشت مور»، توسعه‌ و بهبود اراضی کشاورزی روستاهای آب توت، انجیرسیاه و آبچیرک به میزان یکهزار و ۲۳۰ هکتار، اعمال الگوی کشت بهینه برای بهبود و توسعه‌ وضعیت موجود، اشتغال و تولید محصولات استراتژیک از جمله گندم، جو، ذرت و دانه‌های روغنی است. 

وی گفت: بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی، دور دوم سفر استانی ریاست جمهوری و مسئولیت‌های اجتماعی در سال جاری برای این طرح در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، تصریح کرد: با اجرای این طرح مهم کشاورزی، برای بیش از ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی خواهد شد.

مصلح بیان داشت: عملیات اجرایی این طرح در اسفند ۱۳۹۵ با اعتباری بیش از ۱۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون ریال آغاز شد که بعد از چند سال فعالیت اجرایی، در اواخر سال ۱۳۹۹ متوقف شد.

وی میزان اعتبار پیش‌بینی شده برای این طرح آبی را سه هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

کد خبر: 74505
  تاریخ خبر : 1403/03/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/30
 مسئول روابط عمومی
 127