سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: سد «شهری کور» با حضور مقامات کشوری آبگیری می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان خبر داد:

سد «شهری کور» با حضور مقامات کشوری آبگیری می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان از آبگیری سد «شهری کور» طی چند روز آینده با حضور مقامات کشوری خبر داد.

محمدامین بارانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران ظهار کرد: هدف از ساخت سد «شهری کور»، کنترل منابع آب از طریق ذخیره و تنظیم جریان‌های سیلابی، تأمین آب مورد نیاز صنعت، شرب و کشاورزی و جلوگیری از خروج آب‌های مرزی از کشور است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اعتبار این پروژه یادآور شد: برای سد شهری کور تاکنون حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ارزی هزینه شده و با توجه ویژه دولت سیزدهم به زودی آبگیری می‌شود.

وی گفت: سد «شهری کور» می‌تواند به محرومیت‌زدایی، افزایش شاخص‌های زندگی، توسعه و بهبود شرایط پایدار در منطقه، ایجاد اشتغال و همچنین تأمین آب شرب و کشاورزی در محدوده طرح کمک کند.

بارانی با بیان اینکه عملیات اجرایی این سد در سال ۹۱ آغاز شده است، عنوان کرد: سد «شهری کور» در محل تلاقی رودخانه‌های «بریسان» و «کزور» احداث و در جنوب شرق کشور واقع شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان ادامه داد: این سد از نوع بتنی غلطکی وزنی است که دارای ۵۷ متر ارتفاع از پی، با طول تاج ۳۲۵ متر، عرض تاج ۷ متر و حجم مخزن ۱۰۳ میلیون مترمکعب است.

وی سرریز پلکانی با حوضچه آرامش را از دیگر مشخصات این طرح دانست و افزود: سد مخزنی «شهری کور» دارای یک هزار و ۲۴۰ متر دایک جانبی و سیستم انحراف با دو کالورت بتنی است.

بارانی افزود: ساخت این سد در مدت ساخت برای ۳۵۰ نفر ماهانه به‌طور مستقیم و ۱۴۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است و پیش‌بینی می‌شود بتواند برای ۱۵ هزار نفر در دوران بهره‌برداری نیز شغل ایجاد کند.

کد خبر: 74018
  تاریخ خبر : 1403/03/05
 معصومه خداوردیان
 131