پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: باران اردیبهشت هفت میلیون مترمکعب به ذخیره سدهای استان مازندران افزود

باران اردیبهشت هفت میلیون مترمکعب به ذخیره سدهای استان مازندران افزود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: بارش‌های بهاری ابتدای اردیبهشت طی سه روز اخیر علاوه بر تقویت سفره‌های زیرزمینی و سیراب کردن زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها، حدود هفت میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سدهای استان کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، سیدمحمد موسوی با بیان این‌که بارش‌ مستمر و مناسب باران منجر به افزایش آورد رودخانه‌ها و ارتقا ذخیره آب در سدهای استان شد، اظهار کرد: میانگین بارندگی‌های سه روز اخیر در مازندران ۳۲.۷ میلیمتر بود.

وی افزود: از ابتدای بارش‌ها تا صبح امروز -چهارشنبه- نزدیک به هفت میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سدهای استان شده که با توجه به جاری شدن سیلاب در سرشاخه‌های سدها ذخیره‌سازی همچنان در حال انجام است و میزان ذخیره آب باز نیز افزایش می‌یابد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: در سد شهید رجایی تاکنون حدود ۳.۵ میلیون مترمکعب ذخیره‌سازی صورت گرفته و مجموع حجم آب ذخیره شده در این سد از ۷۵.۵ میلیون مترمکعب فراتر رفته است.

موسوی درباره ذخیره سد آیت‌الله صالحی مازندرانی نیز گفت: در این سد نیز از بارش‌های اخیر تاکنون ۳ میلیون مترمکعب به ذخیره اضافه شده و حجم فعلی آب موجود در مخزن به ۱۳۸ میلیون مترمکعب رسید.

به گفته وی در سایر سدهای کوچک استان نیز با وجود تخلیه سد برای مصرف کشاورزی ذخیره‌سازی مجدد صورت گرفته و برخی از این سدها نیز سرریز داشتند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به نقش بارندگی‌های به‌هنگام در مدیریت مصرف آب و تأمین آب مورد نیاز کشتزارهای استان، گفت: خوشبختانه این بارندگی‌ها در دشت هراز اثرگذاری مطلوبی داشت. دبی رودخانه هراز در پی این بارندگی‌ها به بیش از ۳۰ متر مکعب رسید که با مدیریت صورت گرفته برای مصارف کشتزارها تقسیم و توزیع شد.

موسوی با بیان این‌که دبی فعلی رودخانه هراز ۲۴ متر مکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: کل حجم آورد هفت رودخانه مهم استان شامل تالار، هراز، چالوس، بابلرود، چشمه‌کیله، تجن و نکارود طی سال آبی جاری -از یکم مهر ۱۴۰۲ تا پنجم اردیبهشت- یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون متر مکعب بود که ۲۷ درصد نسبت به درازمدت کمتر است.

به گفته وی مجموع بارندگی ثبت شده در مازندران از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ۴۶۶ میلیمتر بود که نسبت به درازمدت ۳ درصد و نسبت به پارسال که ۳۱۵ میلیمتر بود ۴۸ درصد افزایش دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به پیش‌بینی بروز تنش آبی در نزدیک به ۳۲ هزار هکتار از کشتزارهای سراسر استان تصریح کرد: هرچند که در بارش‌ها امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داریم، اما با توجه به افزایش میانگین دمای هوا و افت برخی شاخص‌های منابع آبی نسبت به درازمدت، همراهی مردم و به ویژه کشاورزان برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از کم‌آبی ضروری است.

کد خبر: 73351
  تاریخ خبر : 1403/02/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/05
 مدیر روابط عمومی
 99